România a cumpărat un radar de 14 milioane de € de la Lockheed Martin

Lockheed Martin, radar
Lockheed Martin

Compania de stat Romtehnica a achiziţionat un radar tridimensional, în valoare de 64,46 milioane lei (13,9 milioane euro), fără TVA, de la compania americană Lockheed Martin, potrivit unui anunţ publicat pe Sistemul Electronic de Achiziţii Publice.

Contractul a vizat achiziţionarea unui radar tridimensional mobil-TPS-77, cu distanţă mare de descoperire, destinat apărării aeriene. Tipul procedurii a fost negociere fără anunţ de participare, relatează news.ro.

”Justificarea alegerii procedurii de negociere fără publicarea prealabilă a unui anunţ de participare: lucrările / produsele / serviciile pot fi furnizate numai de un anumit ofertant, din motive tehnice”, se arată în anunţ.

Grupul american Lockheed Martin este cel mai mare producător de armament din lume şi a înregistrat o creştere de 10,7% a vânzărilor totale în 2016, până la 40,83 miliarde dolari, printr-un avans al livrărilor de avioane de vânătoare de tip F-35 şi în urma achiziţionării producătorului de elicoptere Sikorsky, potrivit datelor Institutului Internaţional de Studii pentru Pace (SIPRI) de la Stockholm.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Ministrul Apărării: Forţele navale vor fi dotate cu trei submarine noi, nu cu unul
Ministrul Apărării: Forţele navale vor fi dotate cu trei submarine noi, nu cu unul

Forţele navale vor fi dotate cu trei submarine noi, nu cu unul. "Cred că am fost greşit înţeles". Declaraţia îi aparţine ministrului Apărării Mihai Fifor care a fost vineri în portul Constanța, la câţiva metri de "Delfinul" - singurul nostru submarin.

Preoţi din Rusia, antrenaţi pentru război.
Preoţi din Rusia, antrenaţi pentru război. "Ce te faci dacă nu ştiu să conducă blindate?"

Armata rusă vrea să îi pregătească pe membrii clerului militar pentru situaţii de război.

Recomandări
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

Accident grav de Crăciun pe o pârtie din Predeal. O femeie a leșinat după ce a fost lovită de o sanie
Accident grav de Crăciun pe o pârtie din Predeal. O femeie a leșinat după ce a fost lovită de o sanie

Un grav accident s-a produs în ziua de Crăciun pe o pârtie din Predeal, unde o femeie care se dădea cu sania a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a fost lovită de o sanie. Ea a leșinat.

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.