Reacția surpriză a cuplului Harry și Meghan, la aflarea veștii că prințesa Kate are cancer. Ce mesaj au transmis

×
Codul embed a fost copiat

Prinţesa Kate, soția prințului William, trece prin momente copleșitoare. A fost diagosticată cu cancer. Ea a făcut dezvăluirea într-un mesaj video emoționant.  

Ultimele două luni au fost incredibil de dificile pentru întreaga familie", a mărturisit Catherine.

Ducesa a început ședințele de chimioterapie și cere să i se respecte dreptul la intimitate.

Vestea tristă vine după săptămâni de speculații cu privire la starea de sănătate a viitoarei regine a Marii Britanii, în urma intervenției chirurgicale suferite la începutul anului.

Prințesa Kate:La momentul respectiv s-a crezut că afecțiunea mea este non-canceroasă. Operația a fost un succes, dar testele efectuate după operație au indicat prezența cancerului. Vestea a fost un șoc uriaș. Eu și William am făcut tot ce am putut pentru a procesa și a gestiona această situație în privat, de dragul tinerei noastre familii. După cum vă puteți imagina, acest lucru a necesitat timp. Mi-a luat timp să mă recuperez după o intervenție chirurgicală majoră pentru a începe tratamentul. Dar, cel mai important, ne-a luat timp să le explicăm totul lui George, Charlotte și Louis într-un mod adecvat pentru ei și să îi asigurăm că voi fi bine".

Citește și
bancomat
Polițiștii din Botoșani caută o persoană care a scos 15.000 de lei dintr-un bancomat și i-a uitat acolo

Mesajul video a fost înregistrat, miercuri, la castelul Windsor. Filmarea durează două minute, dar soția prințului William nu a dat detalii despre natura cancerului. A spus însă că e „bine” și „devine mai puternică în fiecare zi”, după ce a început ședințele de chimioterapie, la sfârșitul lunii februarie.

Prințesa Kate:Faptul că îl am pe William alături este o mare sursă de alinare și de siguranță, la fel și dragostea, sprijinul și bunătatea care ne-au fost arătate de foarte mulți dintre voi. Înseamnă foarte mult pentru noi. Sperăm că veți înțelege faptul că familia noastră are nevoie acum de timp, spațiu și intimitate, în timp ce eu îmi termin tratamentul. Munca mea mi-a adus întotdeauna un sentiment profund de bucurie și aștept cu nerăbdare să mă întorc la sarcinile de dinainte, când voi putea, dar, pentru moment, trebuie să mă concentrez pe o recuperare completă".

Vestea vine la mai puțin de două luni după ce Regele Charles a anunțat că a fost diagnosticat și el cu aceeași boală. Monarhul şi soţia lui, Camilla, „vor continua să ofere dragostea şi sprijinul lor întregii familii în această perioadă dificilă", a precizat purtătorul de cuvânt al Palatului Buckingham.

Mesaje de susținere pentru prințesa Kate

Catherine are „dragostea și sprijinul întregii țări", a spus la premierul britanic și a lăudat „curajul extraordinar” al ducesei de a dezvălui diagnosticul.

Karine Jean-Pierre, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe:Gândurile noastre sunt alături de Ducesa de Cambridge, de membrii familiei și de prietenii ei, în aceste momente incredibil de dificile. Îi dorim să se recupereze complet”.

Preşedintele francez, Emmanuel Macron, i-a urat prinţesei „restabilire completă".

„Forţa şi rezistenţa voastră ne inspiră pe toţi", a scris el pe reţeaua socială X.

„Eşti curajoasă şi te iubim”, a scris pe X Jill Biden, soţia preşedintelui american Joe Biden. Acesta din urmă a spus că „se roagă" pentru vindecarea prinţesei.

Cel mai probabil, Catherine nu va participa la slujba din duminica Paștelui Catolic de la Windsor, la sfârșitul săptămânii viitoare. Mulți anticipau că va fi primul angajament oficial al prințesei, după operația din ianuarie.

Prințesa Kate:În această perioadă, mă gândesc și la toți cei ale căror vieți au fost afectate de cancer. Pentru toți cei care se confruntă cu această boală, sub orice formă, vă rog să nu vă pierdeți credința sau speranța. Nu sunteți singuri!”

Harry şi Meghan îi urează „sănătate şi vindecare" prinţesei Kate

Prințul Harry și Meghan i-au transmis cumnatei lor un mesaj de susținere. Într-un mesaj scurt, ducele şi ducesa de Sussex îi urează „sănătate şi vindecare” prinţesei de Wales, Catherine, după ce aceasta a anunţat că a fost diagnosticată cu cancer, conform BBC.

Într-un comunicat scurt, prinţul Harry şi soţia sa Meghan au precizat că speră ca prinţesa Catherine şi familia să se poată vindeca „în privat şi în linişte".

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
Citește și...
Polițiștii din Botoșani caută o persoană care a scos 15.000 de lei dintr-un bancomat și i-a uitat acolo
Polițiștii din Botoșani caută o persoană care a scos 15.000 de lei dintr-un bancomat și i-a uitat acolo

Polițiștii din Botoșani caută persoana care a uitat 15.000 de lei la un bancomat, anunță IPJ.

Atenţionare de călătorie emisă de MAE. Precipitaţii abundente, furtuni şi vânt puternic, în Italia
Atenţionare de călătorie emisă de MAE. Precipitaţii abundente, furtuni şi vânt puternic, în Italia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a emis o atenţionare de călătorie pentru Italia, mai exact pentru Regiunea Sicilia, unde sunt aşteptate, luni şi marţi, precipitaţii abundente, furtuni şi vânt puternic, fiind emis cod roşu.

Un milion de români contribuie la Pilonul 3 de pensii facultative. Activele au ajuns la 7,4 miliarde lei
Un milion de români contribuie la Pilonul 3 de pensii facultative. Activele au ajuns la 7,4 miliarde lei

Cele zece fonduri de pensii private facultative (Pilonul 3) au înregistrat în 2025 un randament record de 19,6%, gestionând active de 7,4 miliarde lei, în creștere cu 33% față de 2024, potrivit APAPR.

Recomandări
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”

Nicușor Dan nu a mers la Forumul Economic de la Davos pentru că în România se derulează acum mai multe crize, care impun prezența sa în țară, a declarat consilierul prezidențial Marius Lazurca. Mesajul este ”nu umblu teleleu prin lume”, spune Lazurca.

Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade
Codul galben de ger a fost prelungit în toată România. Temperaturile coboară până la -20 de grade

Meteorologii ANM anunță că valul de frig va continua în majoritatea țării de luni. Temperaturile minime vor fi între -20 și -6 grade, cu ger în nopți și dimineți.  

Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO
Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO

Un accident feroviar care a implicat duminică două trenuri de mare viteză a făcut zeci de morți în sudul Spaniei, potrivit Gărzii Civile, după o ciocnire foarte violentă care a aruncat mai multe vagoane de pe şine.