Raed Arafat, despre carantinarea localităților: ”Semnăm imediatul ordinul”

62140934

Secretarul de stat Raed Arafat a declarat, sâmbătă seară, că acolo unde se impune, se vor lua restricţii ”ţintite, regionale, zonale”, dar acestea nu trebuie să fie generalizate, astfel încât să paralizeze totul.

 

Arafat afirmă însă că, dacă DSP-urile solicită şi consideră necesară carantinarea unor localităţi sau zone, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă va semna ordinul ”fără nicio problemă”.

”Măsuri ţintite, regionale, zonale sunt posibile oricând, dacă se impune. Aceste măsuri nu treuie să fie generalizate care să paralizeze absolut totul, decât dacă este o situaţie extraodinar de gravă şi se decide că asta este unica soluţie. În rest, noi am început să luăm unele măsuri de carantinare, e adevărat pe localităţi mici în acest moment. S-a luat măsura interzicerii evenimentelor, pentru că, pe lângă transportul în comun, una dintre probleme sunt evenimentele cu sute de persoane participante în spaţii închise”, a declarat, sâmbătă seară, la Antena 3, Raed Arafat.

 

”Aceste măsuri nu sunt luate împotriva populației”

 

În legătură cu carantinarea localităţilor, Arafat a afirmat: ”Acolo unde se impune – este factorul de peste 3 la mie, dar nu este singurul care se analizează înainte de a carantina o localitate. Acolo unde DSP-ul consideră acest lucru necesar, noi semnăm imediat ordinul fără nicio problemă. Nu s-a pus problema din partea noastră să nu carantinăm şi chiar i-am îndemnat pe colegi să ia decizia fără nicio teamă”.

Arafat a explicat că se face apel la ”înţelegerea primarilor şi a preşedinţilor de consilii judeţene”.

”Aceste măsuri nu sunt luate împotriva lor, nici împotriva populaţiei. Sunt măsuri să vină în sprijinul lor pentru a rezolva problema şi a reveni la normalitate cât de cât şi la o convieţuire mai balansată cu virusul”, a mai afirmat Arafat.

 

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Scandal în Dâmboviţa. Un turist beat a provocat distrugeri de 20.000 de lei la pensiunea unde era cazat. VIDEO

Un bărbat de 36 de ani din judeţul Prahova este cercetat de poliţie după ce, în urma consumului de alcool, a devenit agresiv şi a provocat distrugeri într-o pensiune din Runcu, judeţul Dâmboviţa, în care era cazat împreună cu alte trei persoane. 

INS: Numărul pasagerilor care au circulat cu trenul a scăzut cu 8,8% în primul trimestru din 2026

Numărul pasagerilor care au circulat cu trenul a fost, în primul trimestru din 2026, de 14,679 de milioane, în scădere cu 8,8%, comparativ cu perioada similară din 2025, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Circulația trenurilor, întreruptă între Eforie Nord și Eforie Sud din cauza unei șine rupte. Sunt așteptate întârzieri

Circulaţia trenurilor este temporar întreruptă pe secţia Eforie Nord - Eforie Sud, din cauza unei şine rupte, anunţă duminică CFR Călători.

Recomandări
Aproape 400 de primării au primit 41 milioane de euro pentru incluziune socială: servicii sociale, medicale şi educaţionale

Primele aproape 400 de primării rurale au primit avansurile în valoare de peste 41,2 milioane de euro pentru demararea activităţilor în vederea implementării celui mai mare proiect european de incluziune socială, SCI2000.

Cum va arăta Parcul „Prieteniei Româno-Americane Donald Trump” din Sectorul 4. Băluță a prezentat conceptul

Primarul Sectorului 4 Daniel Băluţă a prezentat conceptul Parcului Prieteniei Româno-Americane „Donald Trump”, despre care afirmă că înseamnă prietenie, valori comune şi respect între naţiuni.

Ce mesaj a transmis, de Ziua Justiției, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătoarea Lia Savonea

Preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătorul Lia Savonea, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Justiţiei, în care a afirmat că astăzi, mai mult ca oricând, trebuie apărată independenţa reală a judecătorului.