Primarul Sectorului 1, despre firma care a proiectat mesaje in Piata Victoriei: "Daca nu se prezinta la politie: amenda"

61865310

Primarul Sectorului 1, Daniel Tudorache, a afirmat, joi, ca Politia Locala a trebuit sa ia legatura cu firma care a proiectat mesaje in timpul protestelor din Piata Victoriei, deoarece a primit o reclamatie in acest sens.

Tudorache a mai precizat ca nu se pune problema unei amenzi decat in cazul in care persoana chemata nu se va prezenta la sediul Politiei.

"Este vorba de un cetatean care a facut o reclamatie, am inteles ca locuieste in acel bloc pe care se proiectau acele mesaje. Obligatoriu, Politia a trebuit sa mearga la fata locului, sa ia legatura cu firma care proiecta acele mesaje. Nu va fi nicio amenda, asta v-o spun eu. Sper sa se prezinte, nu cred ca nu se va prezenta, pentru ca nu are nimic de ascuns. Noi trebuie sa dam curs unei reclamatii. Asa e legea. Daca nu dam curs reclamatiei, intram la abuz in serviciu si stiti foarte bine - am vorbit destul in ultimele zile de abuzul in serviciu", a precizat Tudorache, intr-o declaratie acordata presei.

El a adaugat ca, in cazul in care proprietarul laserului nu se va prezenta la sediul Politiei, risca sa primeasca amenda.

"Asa e procedura, cand mergi la o reclamatie, soliciti sa vina la sediul Politiei. Asa e procedura. Daca nu se prezinta: amenda. Eu sper sa se prezinte", a mai spus el.

Primaria sectorului 1 a anuntat, miercuri, ca la Politia Locala a fost formulata o sesizare din zona adiacenta imobilului de unde s-au proiectat mesaje laser in timpul manifestatiilor din Piata Victoriei, dar ca nu exista elemente care sa conduca la aplicarea unei sanctiuni.

"Potrivit datelor primite de la Politia Locala Sector 1, exista o sesizare formulata din zona adiacenta imobilului privitoare la disconfortul creat de proiectiile laser. Sesizarea isi urmeaza cursul legal, dar in momentul de fata nu exista elemente care sa conduca la aplicarea unei sanctiuni fata de persoana in cauza", a informat Biroul de presa al Primariei sector 1, prin intermediul unui comunicat.

Precizarile au fost facute in contextul unor articole aparute in presa legate de faptul ca Politia Locala Sector 1 a invitat la sediu persoana care a proiectat mesaje laser in timpul protestelor din Piata Victoriei

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Adrian Tutuianu, presedintele Comisiei de control al SRI: "PSD nu are nimic cu nicio multinationala sau firma din Romania"

Presedintele Comisiei de control al SRI, Adrian Tutuianu, a declarat joi, la finalul audierilor din comisie, ca PSD „nu are nimic cu nicio multinationala si cu nicio firma din Romania”.

Ministrul de Interne si seful SRI, audiati in Parlament. Tutuianu a calculat ca "85% dintre protestatari n-au citit OUG 13"

Presedintele comisiei parlamentare de control al SRI, Adrian Tutuianu, a sustinut o declaratie de presa la finalul audierilor la care au fost invitati directorul SRI, Eduard Hellvig, si ministrul de Interne, Carmen Dan.

Stomatolog din Campulung Muscel, acuzat de o femeie ca i-a abuzat fetita in timpul consultatiei. Politia a deschis ancheta

 Politistii din Arges verifica o plangere bizara, facuta de o femeie din Campulung Muscel: ea l-a reclamat pe un medic stomatolog ca ar fi incercat sa-i abuzeze sexual fetita de 7 ani, chiar in timpul unei consultatii.

Recomandări
Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Veste bună în plină criză energetică: un reactor de la Cernavodă ar putea fi repornit „în 2-3 săptămâni”

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că riscul ca activitatea unor mari consumatori industriali să fie afectată din cauza crizei de energie electrică a trecut. 

La cât a ajuns bilanțul victimelor după viiturile devastatoare din Nepal. Prăbușirea unui ghețar ar fi declanșat inundațiile

Poliţia din Nepal a anunţat că bilanţul deceselor în urma viiturii din nordul Nepalului a crescut la 469.