O soție din Gorj, bătută crunt din cauza unor mesaje trimise unui necunoscut

×
Publicitate

Supărat că nevasta schimbă mesaje cu un necunoscut, un bărbat din Gorj și-a bătut crunt soția și a amenințat-o cu moartea.

De frică să nu fie ucisă, femeia a cerut ajutorul autorităților și a obținut inclusiv un ordin de protecție. Între timp, bărbatul a fost reținut de poliție și joi magistrații au decis să fie plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.

În ciuda celor declarate de soț, femeia are corpul plin de vânătăi. Această recunoaște că purta o discuție pe telefon cu un bărbat, dar spune că nu e implicată într-o altă relație amoroasă.

Femeia agresată: În acel mesaj scria că trebuie să ne întâlnim să vorbim mai mult, el a fost foarte nervos, a început să îmi dea cu pumnii în cap, mi-a smuls telefonul, mi-a sucit mâna, mi-a dat cu pumnii în brațe.

Speriată, femeia s-a refugiat într-un centru care protejează victimele violenței în familie. Iar cei de acolo au sesizat Poliția.

Ileana Golea - asistent medical Centrul Social al Victimelor Violenței în Familie Motru: Era vizibil afectată, plângea, urme vizibile pe corp de violență în urmă agresiunii fizice. I s-au acordat măsurile de prim ajutor

În final, suspectul a fost dus după gratii.

Andrei Lazăr - purtător de cuvânt IPJ Gorj: S-a dispus măsură reținerii bărbatului pentru 24 ore. S-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie.

Femeia povestește că în blocul lor mai sunt și alte cazuri ale unor femei agresate care nu au curajul să vorbească despre suferințele pe care le îndură.

Femeia agresată: Copii care stau în casă de frică să nu cumva să îi scoată afară, eu am făcut acest pas și nu îmi pare rău, chiar dacă trebuie să iau viață de la zero. Vreau să lupt pentru liniștea mea și a copiilor.

Lucia Leurzeanu - psiholog Centrul Social al Victimelor Violenței În Familie Motru: Facem apel către toate doamnele care se confruntă cu astfel de situații să apeleze cu încredere la noi. Nu trebuie să țină în ele astfel de situații.

Centrul Social pentru Victimele Violenței în Familie din Motru poate oferi adăpost gratuit pentru 26 de persoane.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Accident grav în Caraș-Severin: 3 morți și 2 răniți

Trei persoane şi-au pierdut viaţa, iar două au fost rănite pe DN6, în judeţul Caraş- Severin, după ce şoferul unei maşini a intrat într-o depăşire multiplă.

O mamă și-a aruncat bebelușul de la etajul 17, după ce amantul ei s-a întors la nevasta sa

O mamă din Thailanda a recunoscut că și-a aruncat nou-născutul de la etajul 17 al unui bloc, după ce iubitul ei, care era căsătorit, s-a întors la familia sa.

Doi români au decedat în Italia, în urma unui grav accident. FOTO

Doi români au decedat duminică, în urmă unui accident de mașină care a avut loc în localitatea Fossano din nordul Italiei.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.