Un microbuz cu pasageri din Republica Moldova s-a răsturnat la Vaslui

×
Publicitate

Momente de panică pentru 10 călători, joi seara, după ce microbuzul în care se aflau s-a răsturnat pe un drum din judeţul Vaslui. e pare că din cauza vitezei şoferul a derapat pe şoseaua cu zăpadă şi a ajuns într-un şanţ.

Pasagerii au ieşit singuri din vehicul şi nimeni nu a avut nevoie de îngrijiri medicale. Microbuzul, în care se aflau cei 10 pasageri mergea spre Chişinău, iar la un moment dat şoferul ar fi pierdut controlul volanului din cauza zăpezii aşezate pe carosabil şi s-a răsturnat pe marginea drumului. 

Reporter: „Ce s- a întâmplat?”
Pasager: „Nu ştiu. Eu dormeam. Ne-am trezit în râpă asta. Am sfărmat sticlă, au ieşit toţi şi gata.”
Reporter: „Oamenii erau bine?”
Pasager: „Da, da. ”
Reporter: „Unde mergeaţi?”
Pasager: „La Chişinău.”
Reporter: „V-aţi speriat?”
Pasager: „Este oleacă."

Din fericire nimeni nu a fost transportat la spital, doar o singură persoană a primit îngrijiri medicale la faţa locului. Între timp, poliţiştii au început măsurătorile, iar pasagerii şi-au continuat drumul cu ajutorul şoferilor care se îndreptau şi ei către Albita.

Eduard Popică, prefectul judeţului Vaslui: „Era un microbuz cu cetăţeni din Republica Moldova, 11. Niciunul nu a fost rănit, o singură persoană a necesitat intervenţii minore. Accidentul s-a produs pe fondul neadaptării vitezei la condiţiile meteo. După cum vedeţi, drumul e la negru. Drumul e circulabil, dar se circulă în condiţii de iarnă."

Traficul în zona s-a desfăşurat pe un singur sens, în condiţii de iarnă, pe toată durata cercetărilor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Robert Negoiţă: Unor angajați ai Primăriei Sector 3 le-a scăzut venitul cu aproximativ 20%

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiţă, a declarat miercuri că angajaţilor de la trei servicii din primăria pe care o conduce le-a scăzut venitul net cu aproximativ 20%, arătând că acele reduceri au fost justificate.

Bătaie filmată într-un centru de plasament, în Vâlcea. Poliția a declanșat o anchetă. VIDEO

Poliţiştii vâlceni au început miercuri cercetări într-o cauză privind infracţiuni de lovire sau alte violenţe, după ce în presa locală au apărut imagini cu adolescenţi care se lovesc într-un centru de plasament din Râmnicu Vâlcea.

Tânără în stare gravă după ce un șofer începător a intrat într-un tramvai, în Timișoara

Un accident grav de circulație a avut loc, miercuri seară, în Piața Maria din Timișoara. O fată de 19 ani a ajuns, în stare gravă, la spital, după ce mașina în care se afla a intrat în plin într-un tramvai aflat în stație.

Recomandări
Cei trei judecători CCR care s-au opus „amendamentului Fritz”. De ce au considerat că legea este retroactivă

Trei judecători ai CCR au avut o opinie separată față de decizia care a declarat constituțional „amendamentul Fritz”. În viziunea lor, acesta încalcă principiul neretroactivității legii.

CNSU a aprobat noi măsuri de urgență pentru Cernavodă. Cum va fi asigurată apa necesară răcirii reactoarelor

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a aprobat vineri o nouă hotărâre, care cuprinde mai multe măsuri și intervenții în regim de urgență pentru a asigura debitul de apă necesar în continuare pentru răcire la CNE Cernavodă.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.