Maxime de pana la 9 grade Celsius, dar si ninsori slabe in timpul noptii. Prognoza meteo pentru weekend

×
Publicitate

Joi vremea se incalzeste usor. In vest si sud-vest vom avea timp frumos, in rest vor fi innorari si precipitatii izolate. Maximele termice se vor situa intre zero si 9 grade.

PROGNOZA METEO PE TREI ZILE:
-  Vineri (20 februarie 2015) vor cadea precipitatii slabe in Maramures, in Transilvania, Moldova, in Dobrogea si in jumatatea estica a Munteniei. 
- Sambata (21 februarie 2015) vor fi precipitatii slabe, pe suprafete mici.
Duminica (22 februarie 2015) noapte va ploua in sud si in sud-est si va ninge la munte. Valorile termice vor continua sa creasca.

In Dobrogea si in Baragan cerul va fi plin de nori, iar precipitatiile isi vor face aparitia dupa lasarea noptii si vor fi sub forma de lapovita sau ninsoare slaba. Vantul va avea intensificari, iar temperaturile vor creste simtitor fata de miercuri si vor ajunge la 4 - 5 grade.

Incalzirea vremii se va simti si mai sus, in Moldova sudica si in nordul Munteniei. Atmosfera va fi mohorata, insa pe timpul zilei sansele de precipitatii vor fi extrem de reduse. Vantul va prinde putere si aici, iar maximele vor urca pana la 6 grade Celsius. Aceleasi conditii meteo se anunta si in jumatatea nordica a Moldovei: multi nori, temperaturi in crestere, cateva ninsori slabe, indeosebi peste noapte. Vantul va avea unele porniri, iar dupa pranz termometrele vor indica pana la 5 - 6 grade.

In nordul Transilvaniei si in Maramures vom avea vreme schimbatoare, cu innorari, dar si scurte momente insorite. Nu sunt semne de precipitatii, iar temperaturile ajung la 4 - 5 grade - valori obisnuite pentru aceasta perioada. Vestul tarii are parte de o zi frumoasa, cu cer destul de curat si vant domol. Precipitatiile lipsesc din prognoza, iar temperaturile, comparabile cu cele de miercuri, vor fi de 4 - 5 grade.

In centrul Romaniei norii se inmultesc, dar sansele de precipitatii cresc dupa lasarea noptii. Dimineata este ger in depresiuni, apoi temperaturile reusesc sa depaseasca usor pragul inghetului. In sud-vest asteptam vreme frumoasa, cu mult soare si temperaturi mai ridicate decat in celelalte regiuni. Aici se vor atinge 8 - 9 grade Celsius, iar vantul va sufla mai tare in sud- vestul Olteniei.

Temperaturile cresc si in tinuturile sudice. Pe parcursul zilei norii vor fi numerosi, insa se va arata si soarele din cand in cand, iar temperaturile vor urca pana la 6 - 7 grade. Se incalzeste si in zona Capitalei. Maxima ajunge la 4 - 5 grade, se anunta ceva innorari, mai consistente spre seara si noaptea, cand trecator ar putea sa fulguiasca sau sa cada lapovita. Vineri dimineata se vor inregistra in jur de - 2 grade.

Si la munte se incalzeste, dar soarele nu va mai fi la fel de generos ca pana acum. Cerul va fi variabil in Carpatii Occidentali, dar in celelalte masive norii vor fi numerosi. Pe inserat si la noapte va ninge slab in Carpatii Orientali, iar vantul va fi intens in zonele de creasta.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Vremea se incalzeste usor in toata tara, iar maxima termica urca pana la 7 grade Celsius. Prognoza meteo pana sambata

Cea mai scazuta temperatura din tara s-a inregistrat, miercuri dimineata, la Miercurea Ciuc, unde au fost minus 25 de grade Celsius, totodata fiind si cea mai geroasa dimineata din luna februarie in judetul Harghita.

Vreme rece, dar cu cer insorit si cateva fulguieli izolate. Prognoza meteo pana joi

Ziua de marti ne-aduce vreme rece, mult soare si cateva fulguieli izolate. Maximele termice ajung in intervalul minus 7 si plus 5 grade.

Vreme usor mai rece, cer mohorat si vant in aproape toata tara. Prognoza meteo pentru urmatoarele zile

Luni, vremea va fi frumoasa in interiorul arcului carpatic si mohorata in sud, in est si in centru. Vantul va fi destul de intens, iar maximele se vor incadra in intervalul minus 3 grade, plus 10 grade Celsius.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.