Liderul PSD care i-a numit "ragalii" si "imbecili" pe protestatari anunta contra-proteste: "Raspundem cu dinte pentru dinte"

61863877

Organizatia Judeteana Vaslui a PSD va organiza, miercuri, in Piata Civica din Vaslui, o manifestatie de sustinere a actualului guvern, actiune care ar putea fi extinsa ulterior in toate orasele si comunele.

Liderul PSD Vaslui, Dumitru Buzatu, cel care afirma despre protestatari ca sunt niste „ragalii“ si „imbecili“, anunta va raspunde protestelor organizate in ultimele zile in intreaga tara cu „dinte pentru dinte“, organizand in Vaslui manifestatii pentru sustinerea Guvernului Grindeanu

Social-democratii vasluieni au decis, in urma actiunilor de protest din intreaga tara din ultimele zile, sa declanseze o serie de manifestatii de sustinere a actualului guvern. Intr-o prima faza, conducerea PSD Vaslui va organiza, luni, o debatere publica, in sala de spectacole a Casei de Cultura ”C. Tanase” Vaslui, pe tema ”respectarii legislatiei statului de drept si a rezultatului alegerilor”.

La actiune sunt asteptati, pe langa membrii de partid, si reprezentanti ai societatii civile si persoanalitati locale. Doua zile mai tarziu, pesedistii vasluieni vor desfasura o manifestatie in Piata Civica a municipiului resedinta pentru a vedea daca ”oamenii isi mentin aprobarea pentru programul PSD si aliatii care au constituit majoritatea parlamentara”.
”Vasluienii au votat masiv pentru un anumit program, iar noi dorim ca acesta sa fie pus in aplicare. Nu dorim sa ne confruntam cu nimeni, ci doar sa fie respectat votul alegatorilor de la scrutinul din 11 decembrie. Fara sa selectam pe cei care au votat PSD sau ALDE, dorim sa stim daca oamenii isi mentin aprobarea pentru programul PSD si al aliatilor care au constituit majoritatea parlamentara. As vrea ca vasluienii sa-si exprime suportul pentru programul politic al guvernului sau pentru manifestarile care depasesc acest cadru legal. Nu suntem dispusi sa acceptam manipularea. Vom raspunde cu ”dinte pentru dinte””, a declarat, duminica, pentru News.ro presedintele PSD Vaslui, Dumitru Buzatu.

Liderul social-democratilor vasluieni nu a putut face o estimare a numarului de participanti la manifestatia de miercuri. Insa, daca actiunea va avea o participare semnificativa, atunci seria manifestatiilor va fi extinsa, potrivit lui Buzatu, in toate unitatile administrativ-teritoriale din judet. Aproximativ 150 de persoane au protestat, duminica seara, in municipiul Vaslui la adresa actualului Guvern si Partidului Social Democrat. Manifestantii au pornit pe jos, intr-un mars autorizat de primarie, pe principalele artere din oras.

 

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
S-a dispus autopsie pentru moarte suspectă în cazul pacientei de 93 de ani care a murit la spital în Galați

Val de anchete după moartea pacientei de 93 de ani de la Spitalul Județean din Galați. Familia femeii reclamase faptul că, deși venise doar pentru o lovitură la cap, starea ei de sănătate s-a agravat continuu în timpul spitalizării. 

Groapă ilegală de deșeuri, descoperită la marginea Sectorului 3. Firma responsabilă, amendată cu 160.000 de lei

O groapă ilegală de deșeuri, întinsă pe câteva mii de metri pătrați, a fost descoperită la marginea Sectorului 3 al Capitalei.

ANAF a încasat 25 de milioane de lei din licitațiile online. Cele mai căutate sunt terenurile, dar oferta este una bogată

La trei luni de la lansare, platforma de licitații a celor de la ANAF a adus încasări de 25 de milioane de lei.

Recomandări
Cum au acționat suspecții care au produs frauda de proporții în sistemul de pensii publice

Fraudă de proporții, făcută în sistemul de pensii publice. Procurorii DIICOT au descoperit că 860 de persoane din București și din șapte județe au beneficiat cel puțin cinci ani de pensii obținute cu acte false. 

Sistemele Agenției Naționale de Cadastru sunt blocate după un atac cibernetic. Atacul vine într-un moment delicat

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a fost ținta unui atac cibernetic, care a blocat sistemele instituției și a provocat cea mai amplă întrerupere tehnică din istoria sa.

„Legile PNRR” se amână pentru finalul lunii iulie. România riscă să piardă sute de milioane de euro

Parlamentarii își pot vedea liniștiți de vacanță. Deși, inițial, ar fi urmat să fie chemați la muncă pentru a vota legile care țin de îndeplinirea jaloanelor din PNRR, situația se amână pentru finalul lunii sau chiar începutul lui august.