Întârziere de peste două ore pentru un tren InterRegio București Nord–Timișoara, din cauza „fragilității” șinelor pe caniculă

62557487

Trenul InterRegio 1691, pe ruta București Nord – Timișoara, înregistrează o întârziere de 162 de minute. Cauzele sunt „restricțiile de viteză generate de caniculă și de fragilitatea șinelor de cale ferată”, după cum explică CFR Călători.

Măsurile restrictive impuse de CFR Infrastructură în contextul codului roșu de caniculă din sudul țării au dus la limitarea vitezei de circulație, deoarece șinele sunt afectate de temperaturile ridicate, potrivit cfrcalatori.ro.

Pe lângă aceste restricții, locomotiva inițială a trenului IR 1691 s-a defectat din cauza temperaturilor extreme, fiind necesară înlocuirea acesteia cu un alt mijloc de remorcare.

Pentru informații actualizate despre circulația trenurilor, pasagerii pot apela:

Telefonul 0219521 – INFO CFR (trafic intern);

Numerele de telefon ale stațiilor CFR, disponibile pe www.cfrcalatori.ro, în secțiunea INFORMAȚII TELEFONICE: https://www.cfrcalatori.ro/informatii-telefonice/;

Aplicația TRENUL MEU: introducând numărul trenului în căsuța dedicată pentru a afla opririle, întârzierile, minutele de staționare și timpul estimat de sosire (https://bilete.cfrcalatori.ro/ro-RO/Itineraries);

Camerele web disponibile pe site-ul companiei www.cfr.ro, care transmit imagini în timp real din gările București Nord, Aeroport Henri Coandă, Timișoara, Craiova, Brașov, Iași, Cluj Napoca și Constanța.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
Bărbatul de 73 de ani aflat în comă după ce a căzut pe o scară rulantă din Bistrița a murit. Primăria a interzis accesul

Bărbatul de 73 de ani care a căzut, în data de 21 aprilie, pe scările rulante ale unui pasaj pietonal subteran din municipiul Bistriţa, împreună cu soţia sa, a decedat la spital după opt zile de la incident.

Fermierii din Sud declară culturile de primăvară calamitate. Pasărea care distruge recoltele care abia au răsărit

Culturile de primăvară sunt sub asediu, se plâng fermierii din Dolj. Aceștia spun că pe ogoare și-au făcut apariția stoluri de porumbei care le distrug porumbul și floarea-soarelui, care abia au răsărit.

CET Craiova amendată cu 50.000 de lei de Garda de Mediu pentru poluarea orașului. Ce au descoperit inspectorii

Termocentrala din Craiova a primit o amendă nouă, de 50.000 de lei, pentru poluarea orașului.

Recomandări
Analiză Politico: Cum să înțelegi haosul politic din România ca un expert. „Riscă să zguduie echilibrul UE pe flancul estic”

România intră într-o nouă perioadă de instabilitate politică, marcată de tensiuni în coaliția de guvernare, ascensiunea extremei drepte și riscul unei moțiuni de cenzură care ar putea schimba echilibrul de putere de la București.

Trump cere formarea unei coaliții pentru strâmtoarea Ormuz. Iranul amenință SUA: „Dacă se apropie mai mult, vom lua măsuri”

Administraţia preşedintelui Donald Trump caută să obţină participarea altor state pentru a forma o coaliţie care să restabilească libertatea de navigaţie în Strâmtoarea Ormuz, potrivit unei telegrame a Departamentului de Stat, consultată de Reuters.

Demisii în bloc în administrație. Oamenii puși de PSD au plecat cu gândul că se vor întoarce „peste două săptămâni”

În timp ce Sorin Grindeanu este într-o vizită oficială la Paris, 91 de oameni numiți de PSD au plecat din aparatul administrativ.