Încă un județ a impus obligativitatea purtării măștii în spațiile deschise și aglomerate

62139572
Profimedia

Având în vedere creșterea numărului de cazuri de infectare cu Covid-19 în județul Gorj, autoritățile au impus obligativitatea purtării măștii în zonele aglomerate.

Având în vedere creșterea numărului de cazuri confirmate cu virusul SARS-CoV-2 la nivelul județului Gorj în ultimele 10 zile, DSP a propus, astăzi, 31 iulie 2020, în cadrul ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, instituirea obligativității purtării măștilor de protecție și păstrarea distanțării pentru toate persoanele prezente în următoarele spații publice deschise:

- piețe;
- parcările din apropierea piețelor;
- stațiile mijloacelor de transport în comun;
- zonele de promenadă - zona de centru și parcurile din municipiul Tg-Jiu și din orașele/comunele din județul Gorj.

Sunt exceptate de la măsura obligativității purtării măștilor de protecție în zonele menționate, următoarele categorii de persoane:

- persoanele care desfășoară activități fizice intense și/sau în condiții de muncă solicitante, cum sunt temperaturile ridicate sau umiditate crescută;
- copiii cu vârsta mai mică de 5 ani.

Propunerea Direcției de Sănătate Publică Gorj a fost votată în unanimitate.

Totodată, în cadrul aceleiași ședințe a fost adoptată suspendarea de târguri/bâlciuri cu ocazia sărbătorilor religioase.

Măsurile adoptate astăzi în ședința extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență intră în vigoare începând cu data de 01 august 2020.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
IMM-urile cer soluții pentru reducerea costurilor la combustibil. Discuții la Parlament cu Sorin Grindeanu

Identificarea unor soluţii concrete pentru reducerea costurilor la combustibil, în vederea susţinerii mediului de afaceri, a fost unul dintre subiectele analizate miercuri de către reprezentanţii IMM România şi Sorin Grindeanu. 

Raed Arafat neagă „categoric" angajările fictive la DSU: „Adevărul trebuie stabilit pe baza faptelor, nu prin speculaţii"

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a infirmat miercuri existenţa unor posibile angajări fictive în cadrul instituţiei.

Rogobete: „Contractul numărul trei cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii. Cifrele au fost supraevaluate”

Al treilea contract cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii, iar cifrele au fost supraevaluate, a declarat ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, miercuri, într-o conferinţă de presă.

Recomandări
Artemis 2 a decolat. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie au pornit într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.