Fratele lui Ionut Anghel, audiat de procurori, in prezenta unui psiholog

×
Publicitate

Fratele lui Ionut Anghel va fi audiat marti de procurorii Parchetului instantei supreme, la sediul unui centru, in prezenta unei comisii specializate din care face parte si un psiholog, au declarat pentru MEDIAFAX surse judiciare.

Potrivit surselor citate, procurorii au reluat audierile in cazul lui Ionut Anghel, care in 2 septembrie a fost omorat de caini, pe un teren privat de langa Parcul Tei din Capitala, dupa ce o perioada acestea au fost intrerupte, pentru a fi facute rapoarte biocriminalistice si unele experimente judiciare.

In cadrul anchetei, procurorii vor vorbi marti cu fratele lui Ionut Anghel, in prezenta unei comisii speciale.

Anchetatorii si alte persoane care trebuie sa fie prezente la audierea baiatului, printre care si un psiholog, vor merge, cel mai probabil, la sediul unui centru din Capitala, unde vor vorbi cu acesta, au precizat sursele citate.

Audierile vor continua si zilele urmatoare, urmand sa fie chemate mai multe persoane pentru a da declaratii in calitate de martori, la sediul Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Ionut Anghel, in varsta de patru ani, a murit in 2 septembrie, dupa ce a fost atacat de caini, pe un teren din apropierea Parcului Tei.

Decesul a fost cauzat de hemoragia externa, pe corpul copilului fiind gasite sute de plagi, declara in 3 septembrie, pentru MEDIAFAX, medicul care a facut autopsia, Abdo Salem, de la Institutul National de Medicina Legala (INML).

Medicul preciza ca doar pe talpile copilului de patru ani nu au fost gasite plagi, restul corpului fiind cu sute de muscaturi de caini.

Dosarul penal a fost deschis in 3 septembrie de Parchetul Tribunalului Bucuresti, iar o zi mai tarziu ancheta a fost preluata de procurorii Parchetului instantei supreme, care fac cercetari pentru ucidere din culpa.

Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie anunta, in 27 septembrie, ca reprezentantii legali ai Administratiei Domeniului Public al Sectorului 2, ai SC Tei Rezidential SRL Bucuresti, precum si Constantin Ciorascu au fost citati pentru a li de aduce la cunostinta invinuirile si pentru a fi audiati in calitate de invinuiti, in cauza avand ca obiect decesul lui Ionut Anghel.

In 2 octombrie au fost la Parchetul instantei supreme directorul Administratiei Domeniului Public (ADP) Sector 2, Cristian Lemnaru, si Constantin Ciorascu, proprietarul terenului unde Ionut Anghel a fost omorat de caini.

Cristian Lemnaru declara atunci ca nu a dat o declaratie, ci s-a folosit de dreptul la tacere. Constantin Ciorascu a dat o scurta declaratie in fata anchetatorilor, in care a prezentat situatia terenului de pe strada Tuzla, din apropierea Parcului Tei din Capitala, unde Ionut Anghel a fost omorat de caini.

Parintii lui Ionut Anghel au fost audiati in 30 septembrie de procurorii Parchetului instantei supreme.

Anchetatorii i-au mai audiat pe Aurica Anghel, bunica lui Ionut, Razvan Bancescu, coordonator de proiect la Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor, Carmen Secareanu, presedinta Asociatiei Caleidoscop, Lavinia Mirela Nica, fost voluntar al Asociatiei Caleidoscop, Marcela Pisla, presedinta Asociatiei "Cutu, cutu", Constantin Ciorascu, proprietarul terenului unde Ionut Anghel a fost omorat de caini, si Octavian Sandu, barbatul care l-a adus pe fratele lui Ionut Anghel la bunica acestuia, in Parcul Tei

Sase caini au fost ridicati in 2 septembrie de pe proprietatea firmei de pe strada Tuzla, din apropierea Parcului Tei, unde a fost ucis de caini Ionut Anghel.

Unul dintre acestia, care avea urme de sange pe bot, fusese sterilizat de ASPA si adoptat de Fundatia Caleidoscop in 2008, declara Razvan Bancescu.

Politistii au amendat, in septembrie, firma SC Tei Rezidential SRL, care are in administrare terenul unde a fost ucis de caini Ionut Anghel. Reprezentantii firmei au primit o amenda de 2.000 de lei pentru ca nu aveau un plan de paza a proprietatii, declarau pentru MEDIAFAX surse din Politia Capitalei.

De asemenea, paznicul proprietatii a fost amendat de politisti cu 300 de lei pentru ca nu avea atestat, acesta nefiind calificat pentru a presta servicii de paza

 

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
De ce a primit AliExpress amenda record de 550 de milioane de euro. „Produse care au incidență cu risc grav”

Comisia Europeană i-a amendat cu 550 de milioane de euro pe chinezii de la AliExpress, pentru că nu au luat măsuri eficiente împotriva vânzării de produse ilegale și periculoase.

Cine este românul dispărut într-un lac din Italia după ce a salvat un copil. Alexandru nu a mai putut să iasă din apă

Un român de 29 de ani a dispărut în apele lacului Garda, din Italia, după ce a salvat de la înec un băiețel britanic în vârstă de 7 ani. Pentru găsirea eroului are loc o misiune dramatică de căutare.

Cum arată dezastrul din Bușteni lăsat în urmă de viitură. Apele venite de pe munte au luat oameni și mașini

Sunt probleme serioase în Prahova, după ce duminică o viitură a luat oameni și mașini și a inundat aproape 70 de gospodării în stațiunea Bușteni.

Recomandări
„Cu 39 de ani de muncă în spate, voi pierde 1.700 de lei”. Ce venituri le-ar fi tăiate medicilor prin noua lege a salarizării

A fost grevă de avertisment în spitalele din întreaga țară. Nemulțumiți de noua lege a salarizării, angajații din sănătate și-au întrerupt activitatea două ore și au asigurat doar urgențele.

Reformele de care depind cinci miliarde de euro de la UE nu au ajuns încă în Parlament. PSD deja pregătește amendamente

Două din cele șase legi pe care România trebuie să le adopte pentru a primi încă cinci miliarde de euro de la Comisia Europeană nu au ajuns încă în Parlament.

Cum arată dezastrul din Bușteni lăsat în urmă de viitură. Apele venite de pe munte au luat oameni și mașini

Sunt probleme serioase în Prahova, după ce duminică o viitură a luat oameni și mașini și a inundat aproape 70 de gospodării în stațiunea Bușteni.