Fenomenul periculos care a transformat soselele si trotuarele in adevarate capcane ale mortii. Cand apare "ploaia inghetata"

×
Publicitate

Ploile inghetate care au cazut peste Romania au adus numai necazuri. Asa cum era de asteptat, multe trotuare si drumuri s-au transformat in adevarate pationare pentru pietoni si soferi.

In Mures, un barbat a murit pentru ca a avut ghinionul sa cada pe niste scari acoperite de polei. La Iasi, un altul a ajuns la spital cu splina rupta.

In Targu Mures, barbatul care si-a pierdut viata se intoarcea acasa dupa ce a facut cumparaturi la magazinul amenajat la parterul unui bloc. S-a dezechilibrat pe scari, a cazut si s-a lovit la cap. Medicii ajunsi de urgenta nu au avut cum sa-l mai ajute. Oamenii cred ca i s-a tras din cauza poleiul format pe scari.

Martor: "A cazut aici pe bordura direct pe creier. Direct pe cap."

Vanzatoarea are o alta varianta.

Vanzatoare: "A facut criza de epilepsie. De alunecat nu putea sa alunece, ca eu am fost de serviciu, eu am maturat scarile, eu am aruncat cu sare. "

In schimb, intr-un sat de langa Pascani, un barbat de 54 de ani a cazut in propria curte. A ajuns la spital cu ruptura de splina si coaste fracturate.

E rau inclusiv in Bucuresti, unde strazile si trotuarele au fost acoperite de gheata.

Localnic: "Am plecat mai devreme cu vreo doua ore, merg incet, cat pot de incet. Daca alunec, macar sa cad in piciorul asta, sa nu cad in asta, ca mi-e operat."

A fost o zi de cosmar pentru soferii din Bucuresti. Si-au degivrat masinile dis-de-dimineata, iar dupa ce le-au parcat, in nici o jumatate de ora acestea s-au acoperit cu o pojghita de gheata. Ploua si pentru ca e frig, sunt minus 5 grade, apa ingheata imediat pe masini

Soferii au folosit pe langa raclete, spray-uri speciale...sau chiar unghiile.

Fenomenul numit "freezing rain" a intarziat si avioanele in unele cazuri chiar si cu o ora.

Valentin Iordache, purtatorul de cuvant al Companiei de Aeroporturi Bucuresti: "Acest fenomen de freezing rain a fost combatut la sol prin aplicarea unei solutii degivrante."

De altfel, meteorologii au emis si o informare meteorologica de polei, care a intrat in vigoare la ora 13.

Viorica Dima, meteorolog de serviciu: "Intotdeauna, cand exista precipitatii lichide pe o suprafata inghetata, se produce fenomenul de inghet instantaneu. Asta este ce se cheama poleiul. Acesta este fenomenul de care vom avea parte si in zilele urmatoare."

Si asta pentru ca in Marea Mediterana s-a format un vortex, un fel de ciclon cu ploi torentiale in plina iarna. Precipitatiile care vor ajunge in judetele Calarasi, Tulcea si Constanta pana vineri la ora 12.00 vor ingheta imediat ce ating pamantul. Vor fi si 40 de litri pe metru patrat, cam cat ploua in toata luna ianuarie, spun specialistii. Pana la sfarsitul saptamanii vremea se incalzeste cu pana la zece grade.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Testul de "echilibristica" al bucurestenilor, dupa topirea zapezii. Oamenii sar si garduri doar pentru a scapa de balti

Dupa ger si o prima zapada, Capitala se confrunta cu un alt fenomen care ii pune la grea incercare pe bucuresteni. Orasul s-a transformat parca intr-un lac, iar in cele mai importante intersectii, baltile sunt atat de mari inca nu pot fi ocolite.

Cele doua motive care ii fac pe turistii din R. Moldova, Ucraina si Rusia sa sarbatoreasca in Romania Craciunul pe rit vechi

Petrecerile au inceput inca de miercuri seara in statiunile de la noi. La Sovata, in Mures, oaspetii de peste Prut au dansat de zor si au stropit preparatele cu traditionala votca.

Netflix e OFICIAL disponibil si in Romania. Cat costa sa iti faci abonament: 3 planuri tarifare

Netflix este oficial disponibil in Romania. Gigantul american a anuntat la CES ca intra pe piata din peste 100 de tari, inclusiv in tara noastra.
 

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.