Doi bărbați, de 64 și 71 de ani, conduși la sediul DIICOT pentru că ar fi cultivat cannabis

61973223

Polițiștii si procurorii din cadrul DIICOT au ridicat aproape 900 de plante de cannabis, care au fost descoperite in locuințele unor bărbați din județul Covasna.

Comunicatul integral al Poliției Române:

Polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate din Covasna, cu sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din Poliția Română, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T., au ridicat aproape 900 de plante de cannabis, descoperite la locuințele unor bărbați din județul Covasna.

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Covasna, sub coordonarea procurorilor din cadrul D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Covasna, au efectuat, la sfârșitul acestei săptămâni, două percheziţii domiciliare. Au fost vizate locuinţa şi reşedinţa unei persoane, de 64 de ani, bănuite de cultivare ilicită de plante de cannabis.

Din investigații a reieșit că persoana în cauză ar fi cultivat, începând cu luna martie a acestui an, plante de cannabis.

În urma cercetărilor și a percheziţiilor, au fost descoperite două culturi outdoor de cannabis, fiind ridicate 959 de plante de culoare verde – olive și semințe de cannabis. Două persoane, de 64 și 71 de ani, au fost conduse la sediul D.I.I.C.O.T., pentru audieri.

Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de cultivare fără drept a drogurilor de risc.

În activități au fost angrenați și polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Covasna.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Carmen Dan a explicat de ce nu a fost de acord ca SPP să o mai apere pe Kovesi

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a fost întrebată, sâmbătă, de ce a avizat negativ asigurarea de protecţie SPP în continuare pentru fosta şefă a DNA Codruţa Kovesi.

Prima reacţie a lui Tudorel Toader, după opinia comisiei de la Veneţia privind legile justiţiei

Ministrul Justiţiei a postat câteva "precizări" pe Facebook sâmbătă după-amiază.

Iohannis şi Kovesi, la recepția de la Ambasada Franței. Dragnea și Dăncilă, absenți

Preşedintele şi fosta şefă DNA au fost invitaţi la recepţia de la Ambasada Franţei.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Bilanțul deceselor după viitura devastatoare din Nepal crește uluitor. „Când am ieşit, totul dispăruse, cu excepţia râului”

Cursa contracronometru în care sunt angajate echipele de salvatorii pentru a găsi supravieţuitori la două zile după inundaţiile devastatoare care au ucis peste 550 de persoane în Nepal şi China continuă vineri, sub ameninţarea unor noi viituri.