Un deputat PNL îi atacă pe polițiștii rutieri: ”Nu vă mai satură nimeni de ciubuc?” Reacția agenților

politist rutier
Pro TV

Grupul Poliţiştilor Rutieri din România spune că analizează oportunitatea formulării unei plângeri penale împotriva deputatului PNL Florin Roman şi cere Poliţiei Române o poziţie publică faţă de afirmaţiile acestuia.

Deputatul liberal a spus că nu poate înţelege de ce se opun poliţiştii modificărilor la Codul Rutier care vizează presemnalizarea radarelor, el întrebându-se dacă motivul nu este că "dispare şpaga" şi că "nu mai pot sta la pândă".

"În loc să preveniţi, voi pândiţi şi oamenii mor în accidente? Nu va mai satură nimeni de ciubuc?", li s-a adresat Roman poliţiştilor de la Rutieră.

Deputatul PNL Florin Roman, iniţiator al proiectului privind modificarea art.109 din Codul Rutier, care prevede, printre altele, că prezenţa maşinilor de poliţie cu radar trebuie presemnalizată prin panouri, cu 500-1.000 de metri înainte, a scris, sâmbătă, pe Facebook, că ​ar vrea să înţeleagă, dar nu poate, de ce se opun poliţiştii de la Rutieră presemnalizării radarelor, el întrebându-se dacă motivul nu este că dispare şpaga şi că nu mai pot sta la pândă.

"Aş vrea să înţeleg, dar nu pot. De ce se opun poliţiştii de la rutieră la presemnalizarea radarelor, ca mijloc de prevenţie? Doar pentru că dispare şpaga? Doar pentru că nu mai pot sta la pândă? Doar pentru că nu mai pot fi aroganţi?", se întreabă deputatul liberal.

Citește și
carmen dan
Reacția ministrului de Interne după scrisoarea polițiștilor rutieri pentru Iohannis

El spune că a circulat prin Italia aproximativ 500 de kilometri şi că peste tot erau radare presemnalizate, iar "şoferii încetinesc şi se feresc de accidente şi amenzi".

"De ce mor în prezent pe şosele domnilor de la rutieră 2000 de oameni? E bine aşa? Vânaţi şi morţi? Nu va apasă niciodată numărul mare de morţi pe şosele, faptul că în loc să preveniţi, voi pândiţi şi oamenii mor în accidente? Nu va mai satură nimeni de ciubuc?", a mai scris Florin Roman.

Grupul Poliţiştilor Rutieri din România a transmis, printr-un comunicat de presă, că analizează oportunitatea formulării unei plângeri penale împotriva deputatului PNL, care "aduce atingere onoarei şi prestigiului Poliţiei Române".

"Urmare apariţiei în spaţiul public a unei postări de pe reţeaua de socializare a domnului deputat Florin Roman, prin care acesta aduce atingere onoarei şi prestigiului Poliţiei Române prin folosirea unor cuvinte şi expresii jignitoare la adresa tuturor poliţiştilor, catalogându-i drept “ şpăgari” şi “ciubucari”, Grupul Poliţiştilor Rutieri din România, prin Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual, analizează oportunitatea înaintării către unitatea de parchet competenţă a unei plângeri penale împotriva domnului deputat Florin Român, pentru săvârşirea infracţiunii prevăzută şi pedepsită de art. 296 din Codul Penal. Totodată, se analizează şi posibilitatea înaintării către instanţa competentă a unei acţiuni privind denigrarea personalului Poliţiei Române, prin folosirea în spaţiul public a unor expresii sau cuvinte menite să aducă atingere onoarei şi demnităţii poliţiştilor", arată Grupul Poliţiştilor Rutieri din România, scrie news.ro.

De asemenea, poliţiştii de la serviciul Rutier cer conducerii Poliţiei Române o poziţie publică faţă de afirmaţiile deputatului.

Grupul Poliţiştilor Rutieri din România a transmis, vineri, o scrisoare deschisă preşedintelui Klaus Iohannis în care atrage atenţia că, după adoptarea unor modificări la Codul Rutier care vizează presemnalizarea aparatelor radar, ”numărul accidentelor rutiere, având cauză viteza excesivă, va creşte alarmant”. Poliţiştii cer preşedintelui să nu promulge legea pe care o consideră un ”pariu cu viaţa cetăţenilor” şi îi solicită să atace la Curtea Constituţională prevederile acesteia.

Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional, a adoptat, în 5 iulie, un proiect de lege pentru modificarea art.109 din Ordonanţa de Guvern nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, care prevede, printre altele, că prezenţa maşinilor de poliţie cu radar trebuie presemnalizată prin panouri cu 500 - 2.000 de metri înainte.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Marian Godină, reacție acidă pentru un deputat: Domnule deputat, nici asta nu puteți pricepe?
Marian Godină, reacție acidă pentru un deputat: Domnule deputat, nici asta nu puteți pricepe?

Polițistul Marian Godină a postat un mesaj pe Facebook cu care a adunat mii de like, mesaj care este, de fapt, o reacție acidă la o postare a deputatului PNL Florin Roman.

Reacția ministrului de Interne după scrisoarea polițiștilor rutieri pentru Iohannis
Reacția ministrului de Interne după scrisoarea polițiștilor rutieri pentru Iohannis

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a declarat vineri, la Drăgăşani, referitor la proiectul de lege de modificare a Codului rutier, că Poliţia rutieră îşi va face în continuare datoria şi "să nu se gândească nimeni că nu vom avea radare pe drum".

Polițiștii rutieri, către Iohannis: Domnule Preşedinte, vă rugăm să nu promulgaţi această lege
Polițiștii rutieri, către Iohannis: Domnule Preşedinte, vă rugăm să nu promulgaţi această lege

Grupul Poliţiştilor Rutieri din România a transmis, vineri, o scrisoare deschisă preşedintelui Klaus Iohannis.

Recomandări
PNRR, cursă contra cronometru. România trebuie să atragă într-un an suma pe care a reușit să o obțină în ultimii patru
PNRR, cursă contra cronometru. România trebuie să atragă într-un an suma pe care a reușit să o obțină în ultimii patru

Cu un an înainte de termenul-limită de implementare, Planul Național de Redresare și Reziliență rămâne una dintre cele mai mari mize economice ale României.

Atac cu drone al Rusiei în prima zi a anului, în apropiere de Tulcea. România a ridicat avioane de luptă
Atac cu drone al Rusiei în prima zi a anului, în apropiere de Tulcea. România a ridicat avioane de luptă

Ministerul Apărării anunţă că, joi dimineaţă, s-au înregistrat un nou atac rusesc cu drone asupra porturilor ucrainene de la Dunăre, fiind ridicate două aeronave din Baza 86 Aeriană de la Feteşti.

Horoscop anul 2026, cu Neti Sandu. Cum va fi noul an pentru fiecare zodie. Previziuni, transformări și sfaturi
Horoscop anul 2026, cu Neti Sandu. Cum va fi noul an pentru fiecare zodie. Previziuni, transformări și sfaturi

Neti Sandu și Andreea Marinescu discută despre anul 2026 din perspectiva astrologică: momentele cheie, schimbările importante și mesajele pe care astrele ni le transmit.