Creșterea salarială va încetini în 2025. Care sunt cele mai bine plătite sectoare din România

62492801

Mai temperați decât în anii trecuți, managerii nu vor mări prea mult salariile în 2025.

În medie creșterea va fi de aproximativ 7 procente, arată datele unei analize de profil. În sectorul IT, cel financiar și de asigurări sunt cele mai mari salarii din România.

În tehnologie de exemplu, salariul mediu brut ajunge la aproape 20 de mii de lei.

Cu peste 240 de mii de angajați, industria IT oferă cele mai mari salarii din România.

Gândiți-vă că un specialist angajat într-o companie de programare sau servicii de securitate câștigă, în medie, în jur de 18.800 de lei brut, de aproape patru ori mai mult decât un ospătar dintr-un restaurant și de două ori mai mult decât un muncitor în construcții sau un casier dintr-un magazin.

Venituri medii brute de peste 14 mii de lei ajung în buzunarele celor care lucrează în sectorul financiar și de asigurări, urmați de cei din energie, unde salariul mediu trece de 13 mii de lei.

Topul este urmat de salariații din sectorul public, industria farmaceutică și cea de automobile și componente auto.

În medie, salariile au crescut cu peste 10 la sută față de 2023, însă pentru anul viitor, managerii iau în calcul o creștere mai temperată a salariilor, care va ține cont de performanța angajaților, de vârstă și de vechimea în muncă.

Majorarea, spun specialiștii, este influențată și de creșterea salariului minim, care ar urma să fie stabilit în funcție de câștigul salarial mediu din țară.

Ministerul Muncii a propus o creștere la 4.050 de lei brut în ianuarie, de la 3.700 de lei brut, cât este în prezent.

Oana Munteanu, Director Pwc România:
”Are un efect de bulgăre, dacă schimbi tot timpul îl raportezi la salariul mediu, salariul minim și îl crești, media crește în continuare, dar ce aduce bun un astfel de algoritm este că e un pic mai previzibil, nu venim cu surprize că anul acesta este 15 la sută, anul viitor deloc. Măcar putem să ne facem planuri în raport cu creșterile salariale generale”.

Creșteri sunt așteptate în comerț, industria farmaceutică, sectorul bancar și cel de tehnologie.

Și totuși întâlnim și diferențe salariale în funcție de gen. Deşi sunt în scădere față de anul trecut, datele arată că bărbații au un venit cu 19 la sută mai mare decât femeile, iar acest lucru se vede în aproape orice domeniu de activitate.

De exemplu, în industrie și sectorul farmaceutic sunt cele mai mari decalaje. La fel și în sectorul bancar sau în comerț. Surprinzător în tehnologie, femeile au venituri puțin mai mari.

Schimbări sunt şi în ceea ce priveşte beneficiile angajaților. În toate sectoarele, tichetele de masă au scăzut ca popularitate, la fel și voucherele de vacanță sau ieșirile cu colegii organizate de companie.

Există însă un interes mai mare pentru asigurările de viață, abonamentele de sport sau servicii medicale.

Studiul PwC a fost făcut în rândul a peste 160 de companii din 7 sectoare de activitate, la care au participat peste 220 de mii de angajați.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Pictorial incendiar în dormitor cu fosta luptătoare din UFC: ”Ești pachetul complet”
FOTO Pictorial incendiar în dormitor cu fosta luptătoare din UFC: ”Ești pachetul complet”
Citește și...
Efectele produse de creșterea monedei euro la 5,26 lei. Ministrul Finanțelor: „Creditele în valută sunt afectate”

Moneda europeană rămâne în jurul valorii de 5 lei și 26 de bani, după creșterile mari din ultima săptămână. 

Pîslaru anunță că investițiile „bubuie” în trimestrul 2 și 3. „România va avea creștere economică”

România va înregistra creştere economică la finalul acestui an, în condiţiile în care investiţiile vor creşte fără precedent în trimestrele al doilea şi al treilea, a afirmat joi ministrul demis al Muncii, Dragoş Pîslaru.

Cosmin Marinescu (BNR): Fără educație financiară, politicile publice riscă să cadă în populism economic

Educaţia financiară influenţează direct calitatea politicilor publice, susţine viceguvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR), Cosmin Marinescu.

Recomandări
Scenarii privind formarea unui nou Guvern în România. Cum ar putea Ilie Bolojan să fie numit din nou premier

Discuțiile pentru formarea unui nou Guvern nu au deocamdată rezultate. Incertitudinea se prelungește, iar actualul cabinet are grijă de România cu puteri limitate. 

Cum să vezi știrile de pe Știrile ProTV primele în Google. Ghid pentru setarea sursei preferate

O funcție nouă introdusă de Google îți permite să alegi ce surse de știri apar în fruntea rezultatelor de căutare.

Ce prevede decizia CCR care l-ar împiedica pe Nicușor Dan să-l desemneze pe Ilie Bolojan din nou premier

O decizie a CCR din 2020 ar putea să-l împiedice pe Nicușor Dan să-l desemneze ca premier pe Ilie Bolojan în cazul în care în jurul acestuia s-ar cristaliza o coaliție în Parlament.