Cine este Zuzana Caputova, prima femeie președinte a Slovaciei. Nu are experiență politică

×
Publicitate

Slovacia are, de sâmbătă, un nou şef de stat. Zuzana Caputova, prima femeie preşedinte al ţării, a depus jurământul în cadrul unei ceremonii oficiale în faţa parlamentului de la Bratislava.

Caputova este cel de-al cincilea şef de stat al Slovaciei de la câştigarea independenţei în 1993 şi s-a făcut remarcată prin luptă dusă ca activist de mediu.

Avocata de 45 de ani e divorţată şi are doi copii, dar nu are experienţă în politică. I-a atras pe alegătorii slovaci sătui de corupţie cu o poziţie pro-europeană, pro-avort şi în favoarea drepturilor minorităţilor sexuale.

Reuşita ei în alegeri este cu atât mai surprinzătoare cu cât Slovacia e considerată o ţară conservatoare în toate aceste privinţe.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Voleibalista care atrage toate privirile în online s-a pozat într-un bikini minuscul: ”O priveliște minunată!”
FOTO Voleibalista care atrage toate privirile în online s-a pozat într-un bikini minuscul: ”O priveliște minunată!”
Citește și...
Un copil de 4 ani a fost găsit mort într-o baltă, în Vrancea. Era dat dispărut de o oră

Un copil în vârstă de 4 ani şi jumătate, din comuna Suraia, judeţul Vrancea, a fost găsit decedat, duminică după-amiază, într-o baltă neamenajată, la aproximativ o oră de la momentul în care a fost dat dispărut.

Două incendii de pădure, în judeţul Caraş-Severin. Unul dintre ele, în localitatea Ilova, arde de trei zile

Pompierii din județul Caraș-Severin intervin, duminică, pentru stingerea a două incendii de pădure izbucnite în comuna Slatina-Timiș și pe raza comunei Armeniș.

Sute de persoane s-au adunat în Piața Victoriei, înainte de votul moțiunii de cenzură. Manifestanții îl susțin pe Bolojan

Persoane de toate vârstele, inclusiv familii cu copii, s-au adunat, duminică seară, în Piaţa Victoriei, la o manifestaţie de susţinere a premierului Ilie Bolojan. 

Recomandări
Microbuze școlare la prețuri duble, cumpărate din fonduri UE în comune din România. Cazul, investigat de Parchetul European

„Fonduri fără fond”, partea I. Școli noi, promisiuni mari și miliarde de euro puse pe masă. Uniunea Europeană a finanțat laboratoare digitale, campusuri pentru învățământ dual și microbuze electrice care să ducă elevii la cursuri.

Sute de persoane s-au adunat în Piața Victoriei, înainte de votul moțiunii de cenzură. Manifestanții îl susțin pe Bolojan

Persoane de toate vârstele, inclusiv familii cu copii, s-au adunat, duminică seară, în Piaţa Victoriei, la o manifestaţie de susţinere a premierului Ilie Bolojan. 

Inter Milano – Parma, AZI, de la ora 21:45. Cristi Chivu și „nerazzurri”, la un punct distanță de titlu în Serie A

Inter Milano poate deveni, duminică, campioană în Serie A 2026 în meciul cu Parma. Echipa lui Cristian Chivu are nevoie de un egal după Napoli – Como 0-0.