Caniculă scăldată în inundații, în București. Pompierii au avut zeci de intervenții

×
Publicitate

S-au rupt norii marți, deasupra Capitalei, la sfârșitul unei zile toride. Cantități mari de apă au blocat mai multe artere, au căzut copaci, stâlpi de curent electric, iar traficul a fost dat peste cap. Pompierii au fost chemați la zeci de intervenții.  

Și în Caraș-Severin și Hunedoara au fost probleme. Cel mai rău a fost la Oravița, unde codul roșu de vreme rea a adus până la 40 de litri de apă pe metru pătrat.

După o zi caniculară, asupra Capitalei s-a abătut urgia, pe seară. În scurt timp, șoselele s-au acoperit de apă, iar un mesaj Ro-Alert a anunțat cod portocaliu de vreme rea, cu grindină pe alocuri și precipitații de până la 30 de litri pe metru pătrat. Bucureștenii au fost îndemnați să nu iasă din case fără un motiv temeinic.

În Sectorul 5 a plouat atât de puternic, încât apa a ajuns pe carosabil, iar circulația tramvaielor pe linia 1 a fost blocată de un copac ce a căzut pe liniile de contact.

Zeci de tramvaie au rămas blocate pe traseu, iar oamenii au așteptat înfrigurați în stații să fie reluată circulația.

Femeie: ”A fost ploaia aia, vijelia aia. Uitați și aici sunt udă. Eram pe stradă, mă duceam la tramvai”.

Stăm de vreo ore, am stat și în interior”.

Străzile din Oravița s-au transformat în albii de râu

A plouat foarte tare, norocul meu că eram la muncă”.

Și pe Splaiul Independenței, în zona Spitalului Universitar, polițiștii au oprit traficul după ce canalizarea nu a mai făcut față, iar străzile s-au umplut de apă. Pompierii au intervenit în peste 30 de locuri pentru a îndepărta copacii căzuți ori stâlpii de electricitate. Mai multe mașini au fost avariate și unele curți - inundate.

În Caraș-Severin au fost localități sub cod roșu de ploi torențiale. Au căzut și peste 40 de litri pe metrul pătrat.

Cel mai rău a fost la Oravița, unde străzile s-au transformat în albii de râu. Apa a ajuns și în subsolul spitalului din localitate, iar pompierii au intervenit cu motopompele. Intemperiile vor fi urmate de un nou val de caniculă, în următoarele două zile, anunță meteorologii.

Probleme au fost şi în judeţul Hunedoara, unde aproape 50 de gospodării au fost inundate.

Drumul spre Sarmisegetuza Regia a fost impracticabil din cauza aluviunilor care au acoperit o parte din carosabil. Mai multe maşini au rămas blocate. 36 de persoane, printre care şi 10 copii au avut nevoie de ajutor. Pompierii au reuşit în scurt timp să elibereze şoseaua.

De altfel, două treimi din ţară sunt sub cod galben şi portocaliu de furtuni, până miercuri noapte.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Mai urmărită decât meciul! Iubita lui Kylian Mbappe a atras toate privirile la Franța – Anglia
GALERIE FOTO | Mai urmărită decât meciul! Iubita lui Kylian Mbappe a atras toate privirile la Franța – Anglia
Citește și...
Mai multe stațiuni din sudul litoralului, afectate de întreruperi de curent. Când vor fi remediate avariile

Mai multe staţiuni din sudul litoralului au rămas fără curent electric începând de sâmbătă, echipele de intervenţie ale distribuitorului de electricitate remediind avariile în mod gradual, intervenţii care urmează să fie finalizate duminică după-amiază.

O britanică a fost reținută pentru un motiv neașteptat pe aeroportul din Cluj. Polițiștii „nu ar fi respectat procedurile”

Noul sistem digital de control la frontiere al Uniunii Europene a confundat în România două surori gemene identice, într-un incident care evidenţiază noi probleme de funcţionare ale platformei.

Un bărbat dat dispărut de soţie după ce a plecat de la UPU Ploieşti a fost găsit mort într-un canal

Poliţiştii din Ploieşti au deschis un dosar penal după ce un bărbat care a dispărut de la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti a fost găsit decedat într-un canal din zona de nord a municipiului.

Recomandări
De ce a picat programul MAI de drone și antidrone, 100% românesc și rapid. Atacatorii trebuie să ”aștepte” acum Armata

România a renunțat la programul MAI de achiziție a mii de drone și sisteme antidrone de la companii românești și în termen foarte scurt. A preferat în schimb să meargă pe mâna Armatei, în colaborare cu alte țări și cu termene de ani de zile. 

FT: Trump va anunța finanțarea mișcării MAGA în Europa. Subvenții americane pentru contestarea legilor UE

Administraţia Trump se pregăteşte să anunţe o serie de subvenţii în Europa şi în afara acesteia pentru a sprijini iniţiativele aliniate mişcării MAGA, a relatat sâmbătă Financial Times.

Avertizare de furtuni violente, în mare parte din țară. Ploi torențiale, vijelii și grindină de mari dimensiuni | HARTĂ

Mai multe județe din Moldova și Transilvania sunt vizate duminică de un cod portocaliu de furtuni violente, cu averse torențiale, vijelii și grindină de mari dimensiuni, potrivit unei avertizări transmise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).