Cai batuti, epuizati si infometati. Imaginile scandaloase in fata carora autoritatile n-au reactie

×
Publicitate

Atunci cand un abuz ramane nepedepsiti inseamna ca autoritatile fie dorm, fie sunt indolente.

Altfel, este greu de explicat cum, in conditiile in care avem o lege care protejeaza animalele, sute de cai din toate tara sunt tratati si batuti ca niste boi la jug.

Scene impresionante cu armasari schingiuiti vezi zilnic in judetul Iasi. Tiganii ii forteaza sa care tone de fier vechi iar daca dau semne de slabiciune ii pedepsesc amarnic.

Pe un drum din Iasi opt carute abia ajung la centrul de colectare a fierului vechi. Vin tocmai de la Husi, de la aproape 100 de kilometri distanta, si aduc fiecare cel putin o tona de metal. Bietii cai sunt epuizati si plin de rani. Stapanilor putin le pasa.

"Nu neaparat de la greutate, asta-i nesimtirea lui, nu stie el s-a calce bine", spune unul dintre proprietari.

Unul dintre armasari are rani adanci de la ham si de la bici. "Sunt infometati, batuti, neingrijiti, epuizati, carand greutati exagerate pe distante foarte lungi" explica un medic veterinar.

Oribil este ca si autoritatile sunt indolente. Din aceasta cauza, carutasii aproape de fiecare data.

- Politia nu te-a oprit?
- Ba da.
- Si ce ti-a facut?
- Doar amenda pentru fier, ca mergem pe asfalt.
- Asa si pentru cal te-a oprit cineva?
- Pentru cal nu m-a oprit nimeni

Un cal poate trage o povara de trei ori mai mare decat greutatea sa, insa pe teren drept si distante scurte, spun veterinarii. In plus, aceste animale sunt flamande si obosite.

Teoretic, persoanele care chinuiesc animalele pot fi pedepsite cu amenda de pana la 10 mii de lei sau cu inchisoare pana la 3 ani ani. Practic: "In masura in care vom fi sesizati si vom constata savarsirea unor infractiuni vom intocmi dosare penale", spune Alexandru Chelaru, purtatorul de cuvant al IPJ Iasi.

Deocamdata reprezentantii asociatiilor pentru protectia animalelor ingrijesc, in fiecare saptamana, cel putin 50 de cai care ajung chinuiti la centrele de colectare a fierului vechi din Iasi. Pe stapanii lor nu ii poate educa nimeni.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Vanessa Trump, ultimatum pentru Tiger Woods! Fosta noră a președintelui SUA l-a avertizat pe legendarul jucător de golf
GALERIE FOTO Vanessa Trump, ultimatum pentru Tiger Woods! Fosta noră a președintelui SUA l-a avertizat pe legendarul jucător de golf
Citește și...
Cum a fost găsit coiful dacic de la Coțofenești. Procurorul general: „A fost o adevărată aventură”

Coiful de la Coțofenești și două dintre cele trei brățări dacice din aur furate anul trecut de la Muzeul Drents au fost returnate României.  

O femeie din Vaslui a fost la un pas de moarte după ce ambulanța care o transporta la spital a rămas blocată în noroi

O bătrână de 90 de ani din județul Vaslui a fost în pericol de moarte, după ce ambulanța care trebuia s-o ducă la spital s-a împotmolit în noroi. 

Percheziții în Mureș pentru furt de curent. Mai multe persoane au fost duse la audieri

Mobilizare de forțe joi dimineață în județul Mureș, unde mascații au făcut zeci de percheziții la locuințele celor bănuiți că fură curent de la rețeaua de electricitate. Mai multe persoane au fost duse la audieri.

Recomandări
VIDEO. Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice de aur au fost recuperate și prezentate de poliția din Țările de Jos

Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate publicului de autorităţile din Țările de Jos într-o conferință de presă specială, sub măsuri stricte de securitate, în sală fiind prezente forțe speciale de pază. 

Moment istoric. Parlamentul de la Chișinău a votat pentru ieșirea definitivă a Republicii Moldova din CSI

Parlamentul a aprobat denunțarea Acordului de constituire a Comunității Statelor Independente (CSI), precum și a Protocolului și Statutului organizației, ceea ce marchează retragerea definitivă a Republicii Moldova din organele statutare ale CSI.

Guvernul a redus acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Benzinăriile își pot schimba prețul o dată pe zi

Grupul de lucru constituit la nivelul Executivului pentru gestionarea crizei carburanților, condus de premierul Ilie Bolojan, a stabilit joi, 2 aprilie 2026, noi măsuri de limitare a crizei carburanților.