British Airways suspendă toate legăturile cu China din cauza epidemiei de coronavirus

62106712
Pro TV

British Airways a anunțat miercuri dimineață că suspendă toate legăturile cu China, din cauza epidemiei de coronavirus, potrivit BBC.

Este vorba atât despre zborurile cu destinația China, cât și cele care provin din statul asiatic.

Decizia vine după ce guvernul britanic au recomandat populației să călătorească în China doar racă este absolut necesar.

Marea Britanie pregătește evacuarea cetățenilor săi din Wuhan și din provincia Hubei, unde se află aproximativ 300 de britanici.

În urmă cu două zile, British AIrways și-a anunțat clienții care își rezervaseră zboruri către China că le va returna banii pe bilete, în cazul în care aceștia doresc să își anuleze călătoria.

În 24 de ore, bilanțul a crescut de la 106 la 132 de decese și de la 4.600 de cazuri confirmate la aproape 6.000.

Oficialii chinezi au declarat că virusul se răspândeşte mai repede ca cel care a provocat epidemia SARS( Sindrom Respirator Acut Sever) în 2003.

Între timp în Europa, Germania a înregistrat primul său caz de infectare, iar în Franța a fost confirmat al patrulea.

În Wuhan, în doar 24 de ore, numărul bolnavilor s-a dublat. Iar oficialii chinezi au confirmat pentru prima dată că virusul se răspândeşte mai repede decât epidemia SARS, din 2003.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Când s-au cunoscut, Erika era bărbat și Victor femeie. Ce s-a schimbat între timp

O poveste neaşteptată vine din Rusia, o ţară nu tocmai primitoare cu reprezentanţii minorităţilor sexuale. Până de curând, Erika era bărbat, iar Victor, femeie.

Virusul din China a ucis 132 de oameni. Primul caz a fost confirmat în Emirate

Epidemia care a pus în alertă întreaga lume și a paralizat China face noi victime. În ultimele 24 de ore, numărul oficial al deceselor a ajuns la 132, iar al îmbolnăvirilor a trecut de 6.000.

Turcia, despre planul de pace israeliano-palestinian propus de Trump: „Este născut mort”

Turcia a apreciat că planul de pace propus de preşedintele american, Donald Trump, pentru a rezolva conflictul israeliano-palestinian este "născut mort".

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.