Bărbat amendat la Pitești, după ce i-a zis lui Iohannis „să o ia pe Kovesi acasă”

61960428
Pro TV

Un bărbat a fost amendat pentru tulburarea liniștii publice, după ce a strigat către președintele Klaus Iohannis, în timpul vizitei la Pitești.

Incidentul s-a produs în momentul în care preşedintele a ajuns la Piteşti, informează Agerpres.

„Domnule preşedinte, jos labele de pe justiţie! Să o luaţi pe Kovesi acasă. (...) Băgaţi tot poporul român la puşcărie", a strigat un bărbat din public.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi (IJJ) Argeş, sergentul major Delia Dragomirescu, bărbatul a fost îndepărtat de jandarmii care asigurau dispozitivul de ordine publică, apoi a fost sancţionat.

„Persoana în cauză a fost condusă la maşină de jandarmi, care l-au legitimat şi l-au sancţionat contravenţional pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice. A fost aplicată amenda minimă, de 200 de lei", a precizat purtătorul de cuvânt al IJJ Argeş.

Preşedintele Klaus Iohannis a efectuat joi o vizită în judeţul Argeş, unde a participat la o dezbatere privind industria auto şi a vizitat uzina Automobile Dacia de la Mioveni. 

 CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Un motociclist austriac a murit, în urma unui accident rutier pe DN 7. FOTO

Un motociclist de 69 de ani, cetăţean austriac, a decedat joi într-un accident de circulaţie care a avut loc pe DN 7, la ieşirea din localitatea Leşnic, după ce s-a tamponat frontal cu un camion TIR condus de un şofer din Bucureşti.

Accident în Ungaria. Mobilizare generală în Mureş pentru copiii rămaşi orfani

Autorităţile din cele trei sate din judeţul Mureş, de unde provin cei 9 romani care au pierit în cumplitul accident din Ungaria, s-au mobilizat şi cauta soluţii pentru copiii rămaşi orfani.

Angajații Electrica au protestat din cauza condițiilor de muncă: "Nu mai facem față"

Peste 100 de angajaţi Electrică, din 6 judeţe, s-au adunat la Braşov ca să protesteze, supăraţi din cauza condiţiilor de muncă.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.