Barajul de deviere provizorie a pârâului Corund, depășit. Apa s-a scurs peste şi sub ţevile corugate de la Praid

62552646
Facebook

Barajul de deviere provizorie a pârâului Corund, destinat acumulării şi redirijării controlate a apei, a fost depăşit, din cauza creşterii debitului, în urma ploilor abundente, iar apa s-a scurs peste şi sub sistemul de ţevi corugate. 


"În urma debitului mare al pârâului Corund, barajul de deviere provizorie din amonte, destinat acumulării şi redirijării controlate a apei, a fost depăşit, iar o parte din debit a fost preluat necontrolat lateral, pe lângă baraj, generând o scurgere necontrolată către amplasament. Drumul tehnologic a fost inundat, iar apa s-a scurs peste şi sub sistemul de ţevi corugate. Materialul de fund a fost spălat, ceea ce a dus la pierderi de susţinere în conducte", se precizează în informarea citată.

Totodată, se menţionează că în urma scăderii debitului pârâului şi a lucrărilor executate în cursul zilei de miercuri, sistemul de ţevi corugate preia şi tranzitează întreaga cantitate de apă, funcţionând normal.

Potrivit sursei citate, în cursul zilei au fost programate să se execute în regim de urgenţă mai multe lucrări: "refacerea şi înălţarea barajului provizoriu din amonte pentru controlul suplimentar al debitelor, devierea temporară a apei prin crearea unui canal de drenaj pe malul drept, paralel cu conductele, pentru evacuarea apei din amplasament şi reducere a presiunii, aducerea de piatră spartă şi completarea materialului de fund pentru stabilizarea şi menţinerea ţevilor corugate pe poziţie şi monitorizarea continuă a nivelului apei şi intervenţie susţinută pentru evacuarea apei".

În informare se mai arată că în zonă a fost emisă o avertizare meteorologică de fenomene meteo periculoase - Cod portocaliu, urmată de un Cod galben hidrologic pentru bazinul hidrografic superior al Târnavelor, care este în vigoare până la miezul nopţii.

Luni dimineaţa, pârâul Corund a fost deviat complet prin sistemul de ţevi corugate montat în zona Praid, pentru gestionarea situaţiei de criză provocată de inundarea Salinei Praid.

Devierea a avut loc mai devreme decât fusese planificat, din cauza debitului crescut al pârâului, în urma ploilor înregistrate în zonă. 

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
MAE: România sprijină populaţia civilă din Fâşia Gaza printr-o nouă operaţiune de evacuare medicală

MAE, în colaborare cu MApN, MAI și alte instituții, alături de structuri ale Comisiei Europene, a participat miercuri la o nouă evacuare medicală de urgență din Fâșia Gaza.

Pensiile magistraţilor. CSM refuză să se pronunţe pe proiect: Prim-ministrul nu are competenţa de a iniţia demersul

Consiliul Superior al Magistraturii a anunţat, miercuri, că nu poate da un aviz pe proiectul Guvernului privind modificarea vârstei de pensionare şi cuantumul pensiilor magistraţilor, deoarece premierul nu are competenţa de a iniţia un astfel de demers.

Un adolescent obsedat de crime plănuia un atac armat într-o școală din Scoția. Ce videoclipuri posta pe TikTok

Un adolescent din Edinburgh, obsedat de crime și care vorbea despre intenția de a comite un atac armat într-o școală, a fost condamnat la șase ani de închisoare, scrie BBC.

Recomandări
Nicușor Dan i-a chemat la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR şi UDMR. Caută un acord pe legea salarizării

Preşedintele Nicuşor Dan se va întâlni marţi, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR şi UDMR pentru discuţii privind proiectul legii salarizării.

Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Valul de caniculă se intensifică. Cod portocaliu în șapte județe, cu temperaturi de peste 39 de grade | HARTĂ

Ziua de marți va fi extrem de caldă în cea mai mare parte a ţării, în zeci de judeţe temperaturile ajungând la 37 de grade Celsius.