Ce măsuri promit autoritățile pentru a evita penele de curent. Sunt așteptate vârfuri ridicate de consum în următoarele zile

×
Publicitate

Canicula pune la încercare inclusiv sistemul energetic național. Autoritățile din domeniu sunt în alertă și pregătesc măsuri pentru a evita penele de curent.

Sunt așteptate vârfuri de consum în următoarele zile, mai ales seara, când toți cei care au aer condiționat îl folosesc. În bătaia soarelui puternic există riscul ca rețelele electrice să se supraîncălzească.

În timpul caniculei, sunt critice orele serii, spun șefii din energie convocați la un comandament, la sediul Transelectrica.

Cei de la Transelectrica estimează că între 7 și 8 seara consumul poate să ajungă la 8.500 MW, cu 20 % mai mult decât într-o zi obișnuită de vară, fără temperaturi extreme ca acum.

Virgiliu Ivan, Transelectrica: „Durata vârfului de seară e undeva la două ore. Pe timpul zilei, consumul este afectat în sens pozitiv de prosumatori. Este unul relativ scăzut, pentru că mare parte din consum este acoperit de producția prosumatorilor.”

Seara, însă, și cei cu panouri fotovoltaice consumă energie din rețea. Dacă mai mulți prosumatori ar avea baterii, ar ajuta mult sistemul energetic și le-ar scădea și factura. De asemenea, cum seara aparatele de aer condiționat sunt pornite peste tot în țară, ar ajuta ca oamenii să nu folosească și alți mari consumatori de energie, cum ar fi mașinile de spălat vase sau rufe.

Măsuri de criză pregătite de Transelectrica

Transelectrica a pregătit măsuri, pentru a evita problemele. La fel ca ceilalți operatori din regiune, a suspendat lucrările de mentenanță la liniile electrice importante, pentru ca toate instalațiile să fie în funcțiune, iar legăturile cu alte țări pentru importuri și exporturi să nu fie afectate. În cazul unui consum peste așteptări, și Hidroelectrica va interveni pentru a crește producția.

Bogdan Ivan, ministrul Energiei: „Cei de la Hidroelectrica ne-au asigurat că există în momentul de față suficiente depozite în lacurile de acumulare pentru a echilibra sistemul energetic.”

Producția hidrocentralelor este însă afectată. Debitul Dunării este cel mai scăzut din ultimii 32 de ani, din cauza temperaturilor ridicate.

Vineri, la ora 14, când soarele ardea puternic, aproape 30 % din producția de energie electrică provenea de la parcurile fotovoltaice. Hidrocentralele au produs sub 15 %, însă.

În perioada următoare, și energia nucleară este în risc, pentru că și centrala de la Cernavodă folosește apa din Dunăre. Momentan nu se ia în calcul oprirea reactoarelor.

Acum un an, din cauza caniculei, au fost probleme în infrastructura de distribuție. Penele de curent au afectat inclusiv spitalele. Specialiștii spun că astfel de perioade toride vor fi tot mai dese în următorii ani, așadar trebuie să facem repede investiții în rețele.

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Fetița de 12 ani din Bistrița lovită de o mașină pe trotuar a murit la spital. Celelalte două victime au fost externate

Fata de 12 ani din Mureşenii Bârgăului, judeţul Bistriţa-Năsăud, care luni a fost lovită de o maşină condusă de un botoşănean, în timp ce se afla pe trotuar, a decedat, marţi, la spitalul din Târgu Mureş unde fusese transportată cu un elicopter SMURD.

Salariile din România, diferențe uriașe între județe. Cele mai mici sunt în Teleorman, Vaslui, Suceava, Vrancea și Hunedoara

Cu o economie care stagnează și prețuri în creștere, traiul zilnic devine tot mai complicat pentru mulți români. Veniturile au crescut ușor, în special în marile orașe, însă salariul nu acoperă majorările de la alimente, chirii și utilități. 

În câțiva ani, drumul către Aeroportul Otopeni va deveni mai rapid. Noua șosea ar putea schimba total traficul din zonă

Accesul către Aeroportul Otopeni ar putea deveni mai rapid în următorii ani. 15 companii au depus oferte pentru construirea unui nou drum de legătură între viitorul Terminal 2 și Autostrada de centură a Bucureștiului, A0.

Recomandări
Top 10 inedit. Cei mai bogați oameni din Ungaria au devenit miliardari și prin afacerile din România

Opt dintre cei mai bogați zece oameni din Ungaria sunt miliardari și datorită afacerilor de anvergură pe care le derulează în România, unul este legat de cel mai mare exit al unei afaceri românești și doar unul singur nu are interese și în țara noastră. 

Surse: Negocieri la ceas de seară. Veștea, alături de pesediștii Grindeanu și Neacșu, dar și de peneliștii Gorghiu și Thuma

Negocierile pentru formarea viitorului Guvern au continuat marți seară la Vila Lac, potrivit unor surse politice. 

Profesorii, scoși în stradă de legea salarizării. Sindicaliștii vor protesta în fața Guvernului și a Parlamentului

Sindicatele din Educaţie organizează acţiuni de protest în faţa sediului Guvernului şi în faţa Palatului Parlamentului, solicitând o salarizare corectă a angajaţilor din acest domeniu şi respingând proiectul de Lege privind salarizarea bugetarilor.