Au venit vijeliile, după caniculă. Când se îndreaptă vremea

×
Publicitate

După zile fierbinți, de caniculă, vremea întoarce foaia. 22 de județe și Capitala s-au aflat sub un cod galben și portocaliu, de ploi şi vijelii.

În Câmpulung Muscel, o ploaie de 10 minute a inundat străzile, iar mașinile s-au deplasat cu greu.

Și în judeţul Vâlcea, un copac a căzut pe Drumul Național 7. iar circulația a fost îngreunată din această cauză.

O ploaie de numai 10 minute a făcut prăpăd în Câmpulung Muscel. Picăturile mari şi cantitatea mare de apă au inundat străzile, iar maşinile de abia au făcut faţă circulaţiei.

În Județul Argeș, în unele zone, cantităţile de apă au depăşit şi 50 de litri pe metrul pătrat.

Iar în Călimăneşti, judeţul Vâlcea, un copac a căzut chiar în apropierea Mănăstirii Turnu, pe Drumul Naţional 7, și a fost nevoie de intervenţia pompierilor.

Circulaţia a fost îngreunată pe acest tronson de drum, iar maşinile au circulat pe o singură bandă.

După multe zile de caniculă, o furtună puternică a măturat și orașul Rovinari. Vântul a smuls acoperișurile mai multor blocuri și le-a azvârlit la zeci de metri distanță.

Pompierii și zeci de voluntari au intervenit pentru a îndepărta pagubele produse de furtună.

„Așa ceva nu s-a întâmplat niciodată la noi în Oltenia. Bine că o rămas tractorașul lui Ceaușescu”, a transmis un localnic.

Cea mai mare parte a ţării a fost ameninţată de vremea rea.

Muntenia, Transilvania, nord-estul Olteniei, Dobrogea şi cea mai mare parte a Moldovei sunt vizate până la ora 8 de un cod galben de vreme rea. Sunt anunţate ploi abundente cu vijelii şi grindină.

Schimbările se simt şi în temperatură. La nivelul întregii ţări nu mai putem vorbi de disconfort termic.

Este însă doar un episod, pentru că vremea se îndreaptă, iar temperaturile vor fi normale pentru această perioadă - în jur de 30 de grade, în întreaga ţară.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Parcul Herăstrău va intra în reabilitare. Când vor începe lucrările. Primarul Capitalei: „Vă spun sincer că-mi e ruşine”

Primăria Capitalei anunţă că în curând vor începe lucrările pentru reabilitarea Parcului Herăstrău, în următoarele două-trei săptămâni fiind planificată golirea lacului de apă şi refacerea apărărilor de mal.

UE, măsuri de sprijin pentru fermieri. Prețul la îngrășământ a explodat după izbucnirea războiului din Orientul Mijlociu

Uniunea Europeană se pregăteşte să anunţe marţi eliberarea de fonduri pentru a ajuta fermierii să facă faţă creşterii preţurilor la îngrăşăminte, un fenomen care s-a agravat după izbucnirea războiului din Orientul Mijlociu, informează AFP.

O companie low-cost anulează aproape toate rutele de pe Aeroportul Otopeni. Multe destinații sunt din Europa

Compania FLYONE Airlines anulează aproape toate rutele pe care le-a anunțat pentru a fi operate spre și dinspre Aeroportul Otopeni din București.

Recomandări
Mugur Isărescu: „În vară dispare cocoașa” însă inflația anuală poate atinge 11% până atunci. Când va coborî la 6%

Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale a României, a prezentat marți dimineață Raportul trimestrial asupra inflaţiei. El a explicat că va urma un val inflaționist, dar și că „cocoașa” ar urma să dispară în vară.

Furtuni în jumătate de țară, până la finalul săptămânii. Cod galben de vânt în 11 județe. HARTĂ

Majoritatea regiunilor ţării se vor afla, până sâmbătă dimineaţa, sub o informare de instabilitate atmosferică, cantităţi de apă însemnate şi intensificări ale vântului, emisă marţi de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Record pentru o lucrare a lui Brâncuși. „Danaida” a fost vândută la New York cu peste 107 milioane de dolari. FOTO

„Danaida”, o lucrare celebră a lui Constantin Brâncuși, a fost vândută cu peste 107 milioane de dolari la licitația organizată luni de casa Christie's în New York, fiind era una dintre cele mai așteptate lucrări.