Medicii de la Valcea: Pacienta este de vina, ne-a indus in eroare

×
Publicitate

Doctorii de la spitalul din Ramnicu Valcea, care au confundat cu o tumora copilul unei paciente insarcinate intrata deja in travaliu, spun ca femeia e de vina, pentru ca i-a indus in eroare. Si asistentele sustin ca si-a pus singura copilul in WC.

Femeia care a nascut in wc-ul spitalului: Medicii m-au trimis sa elimin pietrele de la rinichi

Medicii de la Valcea au confundat un copil cu o tumoare. A nascut in WC

Tot doctorii spun ca, probabil, femeia a ascuns sarcina ca sa scape de copil. Pacienta sustine in continuare ca habar n-avea ca e gravida si ca a lesinat cand si-a vazut bebelusul in toaleta.

Dar asistentele de la urgenta spitalului judetean o contrazic. Spun ca imediat dupa nastere, femeia si-a asezat cu mana ei copilul in toaleta, iar cand a fost descoperita se spala pe maini la chiuveta.

Mai exact, acuzatia ca mama ar fi vrut sa-si omoare copilul se bazeaza pe declaratiile unei asistente, ale unei infirmiere si ale unei paciente. Toate sustin ca femeia a stat mai bine de un sfert de ora in toaleta si cand asistenta a intat cu forta sa vada ce se intampla a gasit copilul asezat in vasul toaletei.

Femeia a pierdut lichidul amniotic chiar in urgenta spitalului judetean, dar nimeni n-a bagat de seama. Cand i-a facut ecografia, internistul a vazut o formatiune circulara despre care a crezut ca-i tumora respectiva dar, de fapt, era chiar capul bebelusului. Nu s-a gandit ca ar putea fi asa ceva de vreme ce pacienta nu a dezvaluit niciun simptom de sarcina.

Cazul este anchetat acum atat de administratia spitalului, cat si de o comisie de la Ministerul Sanatatii, trimisa special la Ramnicu Valcea.

Presedintele Asociatiei Pacientilor din Romania, Vasile Barbu, a declarat:  "Am avut o discutie cu managerul spitalului care a tras concluzia ca femeia a vrut sa-si omoare copilul".

Este o acuzatie foarte grava pe care, insa, conducerea spitalului nu are curajul sa o faca si in fata jurnalistilor.
 

Intre timp atat femeia, cat si copilul au fost trasferati la maternitate.

Cel mic a primit numele Denis Florin si deocamdata aceasta a fost singura grija a mamei sale care nu a depus inca nicio plangere.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Inca o personalitate acuzata de colaborare cu fosta Securitate: Ion Besoiu

Celebrul actor roman Ion Besoiu ar fi colaborat cu Securitatea, potrivit Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii. CNSAS a cerut deja Tribunalului Bucuresti sa constate calitatea sa de colaborator.

Noul Delfinariu din Constanta va avea balene ucigase. Rupt din filmele SF

GALERIE FOTO. O orca si 9 bazine imense ar putea sa-i readuca pe turisti la malul marii. Autoritatile din Constanta incearca sa stranga 30 de milioane de euro, pentru un complex acvatic ca in filmele de fictiune.

Un deputat UDMR a fost luat cu ambulanta din Parlament

Deputatul UDMR Erdei Istvan a ajuns astazi la Spitalul Universitar de Urgenta din Bucuresti, dupa ce i s-a facut rau, in timp ce se afla la Palatul Parlamentului.

Recomandări
Sindicatele din educație resping „categoric” noua grilă de salarizare. Ce coeficienți cer profesorii

Cele trei mari organizații sindicale din educație resping „categoric” propunerea privind salarizarea personalului din învățământ, prezentată marți la Palatul Cotroceni, considerând că aceasta „nu răspunde revendicărilor” salariaților.

HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Trei obstacole, găsite pe calea ferată între Constanța-Mangalia înainte de trecerea unui tren. Poliția face cercetări

Trei obstacole, amplasate în trei puncte diferite pe calea ferată Constanța-Mangalia, au fost identificate miercuri, înainte de trecerea unui tren. Poliția Transporturi Feroviare a fost sesizată și face cercetări pentru identificarea celor responsabili.