Un soldat al forțelor speciale britanice a decapitat un jihadist, după ce a rămas fără gloanțe

61932688
Getty

Un membru al forțelor speciale britanice SAS a decapitat un terorist cu o lamă de sabie, după ce unitatea sa a fost prinsă în ambuscadă în estul Afganistanului.

Potrivit Daily Mail, veteranul englez l-ar fi ucis pe extremist cu lama armei după ce ar fi rămas fără gloanțe, în urma unui schimb de focuri care a durat aproximativ 6 ore.

Apoi, după ce l-a ucis pe afgan, soldatul de elită i-ar fi luat arma și ar fi continuat lupta, eliminând mai mulți luptători ISIS.

Bătălia a avut loc în urmă cu vreo 6 luni, după o întâlnire între SAS și foști talibani, care acum sunt de partea guvernului din Afganistan, potrivit Daily Star.

La un moment dat, soldații englezi au fost atacați de ISIS și s-au refugiat într-o fermă, de unde au cerut sprijin aerian. Neștiind dacă mesajul lor a fost receptționat, trupele de elită SAS au făcut un pact, să lupte până la moarte, ca să nu fie capturați în viață, iar apoi să fie torturați și executați în fața camerelor de luat vederi.

Mai mult, unii dintre jihadiști care mai știau engleză le-ar fi spus soldaților că le va trimite nevestelor lor capetele lor tăiate.

Însă chiar când ei credeau că este ultima zi din viața lor, au apărut 2 elicoptere americane Apache, bine înarmate, care i-au salvat.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
Un copil de 4 ani a murit sfâșiat de un câine de pază, la un adăpost de animale din Buzău. Băiețelul era nesupravegheat

Caz șocant într-o localitate din Buzău. Un copil de 4 ani a murit sfâșiat de un câine de pază, la un adăpost pentru animale domestice.

Un bărbat din Arad şi-a ars iubita pe picioare cu fierul de călcat. S-ar fi drogat şi ar fi bătut-o cu bastonul telescopic

Un agent de pază din Arad a fost arestat preventiv şi trimis în judecată după ce şi-ar fi ars iubita cu un fier de călcat încins pe ambele picioare, provocându-i acesteia şase leziuni şi cicatrici permanente.

Adolescent din Bihor, tratat inuman de mama sa: bătut cu bâta, ţinut nemâncat şi fără apă şi obligat să doarmă în frig, afară

O femeie din Bihor este anchetată pentru rele tratamente aplicate minorului, fiind acuzată că şi-a abandonat şi agresat copilul. Potrivit anchetatorilor, băiatul a fost bătut, ţinut fără hrană şi apă şi obligat să doarmă afară, în frig.

Recomandări
Calcule. Cât vor câștiga polițiștii și magistrații după noua lege a salarizării. Suma în funcție de grad

Salariile tuturor bugetarilor vor fi recalculate după o formulă prezentată, luni, de ministrul interimar al Muncii. 

Negocieri blocate pentru noul Guvern. Scenariul care se conturează după ce Nicușor Dan a luat în calcul un premier tehnocrat

La aproape trei săptămâni de la demiterea Guvernului Bolojan, președintele a avut o nouă serie de discuții cu câțiva dintre liderii fostei coaliții, dar tot nu s-a concretizat o formulă de guvernare.

Anghel Damian și Codin Maticiuc, dezvăluiri din culisele serialului „Cămătarii”. „Au păcate. Nu îi privim ca pe niște modele”

În această seară, de la 23:30, PRO TV difuzează premiera serialului documentar „Cămătarii”. Abonații VOYO pot vedea astăzi două episoade ale producției.