Trupul copilului din Maramures, rapus de o pneumonie, a fost deshumat. Legistii vor stabili daca este vorba de culpa medicala

×
Publicitate

Trupul baietelului de 3 ani din Maramures, rapus de o pneumonie vinerea trecuta, a fost deshumat vineri dimineata, la cererea procurorilor.

Legistii urmeaza sa faca o expertiza amanuntita pentru a afla exact cauza mortii si pentru a stabili daca se poate vorbi despre o culpa medicala in cazul lui. Parintii copilului au depus plangeri la Parchet si la Colegiul Medicilor, in care l-au acuzat pe doctorul de la Spitalul din Viseu de Sus de neglijenta criminala.

Dupa ce a fost deshumat din cimitirul din satul Sacel, trupul lui David a fost transportat la IML Viseu, unde se vor face o expertiza medico-legala si analize toxicologice amanuntite. Rezultatele vor fi gata abia peste cateva saptamani si, in functie de acestea, se va stabili daca a fost cineva vinovat de moartea copilului.

Procurorii au deschis un dosar de ucidere din culpa, insa deocamadata nimeni nu a fost pus sub acuzare. Ei spun ca au cerut aceste analize complexe, deoarece dupa moartea baietelului legistii i-au facut doar o simpla autopsie. Rapusi de durere, parintii lui David nu au putut asista la deshumare, dar spera ca ancheta va face lumina in acest caz , iar cei vinovati de moartea copilului lor vor fi pedepsiti.

In urma anchetei pe care au facut-o reprezentantii Directiei de Sanatate Publica Maramures la Spitalul din Viseu de Sus, managerul, directorul medical si pediatrul care l-a examinat pe baietel au fost amendati cu cate 1000 de lei, pentru ca nu au respectat procedurile de resuscitare.
 

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Citește și...
Un german de 86 de ani este suspectat că și-a omorât iubita de 30 de ani, cu o cârjă, în București. Aveau o relație de 10 ani

Caz șocant în Capitală. Un cetățean german în vârstă de 86 de ani este cercetat penal în legătură cu moartea suspectă a iubitei lui, o tânără de 30 de ani.

Incident șocant în Iași. O femeie a sărit dintr-o mașină de transport alternativ în mers, după un conflict cu șoferul

Incident șocant în Iași. O femeie, pasageră într-o mașină de transport alternativ, a sărit din mers în urma unei discuții în contradictoriu cu șoferul. Femeia a ajuns la spital.

Grav accident în Neamţ, între două mașini. Una a luat foc după impact, patru persoane au murit. Un bebeluș a rămas orfan

Două autoturisme, în care se aflau şapte persoane, inclusiv un bebeluş, s-au ciocnit, miercuri seară, pe DN 15D, în comuna Dulceşti, judeţul Neamţ, una dintre maşini luând foc după impact.

Recomandări
Nicușor Dan, discurs de 3 minute după o zi întreagă de consultări: „Am cerut partidelor să dezescaladeze retorica”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, miercuri seară, că a cerut partidelor, la consultările avute la Palatul Cotroceni, să dezescaladeze retorica publică şi să ”se uite la viitor, ce vom face, mai mult decât la trecut”.

Ilie Bolojan caută sprijin pentru un guvern minoritar după retragerea miniștrilor PSD din Executiv

Cei din PSD caută sprijin pentru o moțiune de cenzură, iar PNL e în căutare de aliați care să susțină un guvern minoritar.

„Inspectorul Balastierelor” scoate la iveală nereguli uriașe. Sute de persoane au făcut deja sesizări

Sute de persoane au făcut deja sesizări pe platforma „Inspectorul Balastierelor”, recent lansată de Ministerul Mediului. Oamenii reclamă săpături ilegale și le cer autorităților să ia măsuri.