Doi tineri din Timis, gasiti carbonizati in masina dupa accident. Scuza soferului, care ar fi consumat substante interzise

×
Publicitate

Destinele a doi tineri care aveau toata viata inainte s-au frant brutal duminica noapte, in Timis, intr-un accident ce pare sa fi pornit de la o harjoneala copilareasca.

O fata de 16 ani si un baiat de 20 au pierit carbonizati, dupa ce masina in care erau pasageri a izbit un copac si a luat foc. Soferul si o tanara care statea in dreapta au reusit sa iasa imediat si au fugit, dar au fost gasiti de politie in scurt timp. Cel care s-a aflat la volan a povestit ca ar fi primit o palma si asa ar fi pierdut controlul.

Accidentul s-a petrecut in comuna Fibis, pe soseaua ce leaga Timisoara de orasul Lipova. Soferul, un tanar de 19 ani, a pierdut controlul si a intrat cu masina intr-un pom de pe marginea drumului. Imediat dupa impact masina s-a aprins.

accident Timis

Pana sa se inteteasca flacarile, tanarul de la volan si pasagera din dreapta au reusit sa fuga. In autoturism au ramas insa doi prieteni de-ai lor - o fata de 16 ani si un baiat de 20. Niciunul nu a avut scapare.

Citește și
Doi adolescenți au omorât un băiat de 15 ani și l-au îngropat în curtea unei case, în Timiș. Au încercat să-i dea foc
Doi adolescenți au omorât un băiat de 15 ani și l-au îngropat în curtea unei case, în Timiș. Au încercat să-i dea foc

"Sunt doi carbonizati inauntru. Doi ar fi iesit din masina si sperati fiind au pornit pe strada", povesteste un martor.

Maior Brandusoiu Codrut, ISU Timis: "Incendiul se manifesta generalizat. Dupa stingere s-a constatat ca pe bancheta din spate se aflau doua victime carbonizate."

Dupa 40 de minute de cautari, soferul a fost prins de politisti.

"Am fugit pentru ca m-am speriat... Mi-a dat o palma peste cap din spate. Ne-am certat", spune el.

accident Timis

Intre timp, a fost gasita si tanara care a fugit odata cu el, imediat dupa accident. Politistii l-au dus pe baiatul de 19 ani la audieri si au deschis acum un dosar de cercetare penala pentru ucidere din culpa.

Tanarul de 20 de ani care a pierit si in accident este casatorit, iar sotia lui urmeaza sa nasca peste cateva zile.

Soferul a fost retinut

Soferul din judetul Timis care a fugit dupa ce masina pe care o conducea a lovit un copac si a luat foc, doua persoane fiind descoperite carbonizate pe bancheta din spate, a fost retinut de politisti, el fiind acuzat de ucidere din culpa, parasirea locului accidentului si conducerea sub influenta substantelor psihoactive.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Timis, Ionut Bocancea, a declarat pentru News.ro ca soferul masinii in care au fost gasite doua persoane carbonizate a fost retinut pentru 24 de ore.

"Tanarul este cercetat pentru ucidere din culpa, parasirea locului accidentului si conducerea unui autovehicul sub influenta substantelor psihoactive", a precizat Bocancea.

Politistii au identificat-o si pe tanara gasita carbonizata pe bancheta din spate a masinii. Fata avea 16 ani, era din orasul Ciacova si fusese internata intr-un centru de plasament din Timisoara.

Cea de-a doua victima este un tanar de 19 ani din localitatea Sanandrei, judetul Timis.

Cei doi au fost gasiti carbonizati pe bancheta din spate a autoturismului condus de tanarul retinut.

Soferul a pierdut controlul volanului, iar masina a intrat intr-un copac de pe marginea drumului, accidentul avand loc duminica seara, in comuna Fibis, din judetul Timis.

Ulterior, soferul si pasagera din dreapta a masinii au fugit de la locul accidentului. Pasagera care a fugit de la locul accidentului impreuna cu soferul este o adolescenta de 17 ani din comuna Fibis, ea fiind gasita acasa de catre politisti.

Soferul a fost identificat de catre politisti dupa aproximativ doua ore de la producerea accidentului, pe un drum din apropierea localitatii Fibis. El le-a spus politistilor ca accidentul a avut loc dupa o gluma. Tanarul aflat pe bancheta din spate a masinii i-ar fi dat soferului o palma peste cap, acesta speriindu-se, moment in care a pierdut controlul volanului.

Articol recomandat de sport.ro
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Citește și...
Doi adolescenți au omorât un băiat de 15 ani și l-au îngropat în curtea unei case, în Timiș. Au încercat să-i dea foc
Doi adolescenți au omorât un băiat de 15 ani și l-au îngropat în curtea unei case, în Timiș. Au încercat să-i dea foc

Un copil de 15 ani, dat dispărut de familie marți seară în județul Timiș, a fost găsit mort, îngropat în curtea unei case. Potrivit primelor date ale anchetatorilor, suspecții ar fi 3 adolescenți, unul de 13 ani, ceilalți de 15. 

Tânărul din Constanța care și-a ucis mama cu 40 de lovituri de cuțit, s-a dus să se culce și a doua zi a mers la Poliție
Tânărul din Constanța care și-a ucis mama cu 40 de lovituri de cuțit, s-a dus să se culce și a doua zi a mers la Poliție

Apar detalii noi în cazul crimei de la Constanța, în care un tânăr de 20 de ani este acuzat că și-a înjunghiat mama, într-un acces de furie. Individul a stat apoi toată noaptea cu cadavrul femeii în casă. 

O femeie de 42 de ani din Aiud a născut la domiciliu, în baie, și a doua zi a mers la spital. Acasă lăsase un tablou tragic
O femeie de 42 de ani din Aiud a născut la domiciliu, în baie, și a doua zi a mers la spital. Acasă lăsase un tablou tragic

Caz șocant în Alba! O femeie de 42 de ani din Aiud a fost arestată preventiv, pentru acuzații îngrozitoare! Și-ar fi ucis bebelușul nou-născut.

Recomandări
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade

ANM a emis miercuri o informare care anunță vreme deosebit de rece, ger accentuat pe timpul nopții și dimineții, precipitații mixte, polei și intensificări ale vântului în mai multe zone ale României.

LIVE UPDATE. O lume întreagă așteaptă discursul președintelui Donald Trump la Forumul Mondial de la Davos
LIVE UPDATE. O lume întreagă așteaptă discursul președintelui Donald Trump la Forumul Mondial de la Davos

Toate privirile sunt astăzi îndreptate spre Davos, unde președintele SUA Donald Trump va ține un discurs, la scurt timp după ce și-a dublat oferta de achiziție a Groenlandei, afirmând că „nu există cale de întoarcere”.

„Cel mai bun discurs al unui lider mondial din ultimii ani”. De ce a fost aplaudat furtunos premierul Canadei la Davos
„Cel mai bun discurs al unui lider mondial din ultimii ani”. De ce a fost aplaudat furtunos premierul Canadei la Davos

Discursul premierului Canadei, Mark Carney, la Forumul din 2026 de la Davos a provocat aplauze prelungite, notează BBN Bloomberg, care a făcut și o trecere în revistă a modului în care a fost receptat în media internațională acest discurs.