Patru români, acuzaţi că au comis un "masacru" în Italia. Oamenii au vrut să-i linşeze

×
Publicitate

Acuzaţii extrem de grave la adresa unor români din Italia, care ar fi torturat un chirurg şi pe soţia acestuia pentru a-i face să spună unde ascund banii.

Trei tineri români – doi fraţi şi vărul lor - au fost arestaţi şi un al patrulea este căutat în continuare pentru un jaf comis duminică în oraşul Lanciano din Abruzzo. Victimele lor, un chirurg şi soţia sa, ambii de de 69 de ani, au fost torturaţi cu sălbăticie pentru a spune unde ţin valorile. Agresorii i-au tăiat femeii urechea.

Iniţial s-a crezut că al patrulea atacator era italian, după ce un comerciant din Lanciano a declarat că a fost victima unui atac similar în martie, când i-a fost tăiat degetul de un bărbat care părea italian. Ulterior s-a stabilit însă că e vorba tot de un tânăr român, de 26 de ani, cu antecedente penale, care ar fi şeful bandei, scrie Corriere. El este dat în urmărire şi se pare că se află în apropiere de Rimini.

Cei trei români prinşi deja aveau la ei 3.400 de euro. Au fost la un pas de a fi linşaţi de oamenii furioşi. Presa italiană a descris jaful drept „masacrul din Lanciano”.

Soţia chirurgului a relatat pentru Il Messaggero că românii au trezit-o în lovituri. „M-au legat şi mi-au pus scoci pe gură, apoi m-au târât în camera unde era soţul meu, legat cu cablul de la calculator”, spune femeia.

„Ne-au zis că ne fac bucăţi dacă nu le spunem unde e seiful. Am văzut faţa soţului meu, plină de vânătăi. Continuau să îl lovească, fiindcă insista că nu avem seif. Apoi s-au luat de mine. Mi-au tăiat o bucată din urechea dreaptă. Credeam că o să murim”

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Un român, autoproclamat „Fiul Diavolului”, a mușcat un bărbat din UK. Pedeapsa primită

Un român stabilit în Marea Britanie, care s-a autoproclamat fiul Diavolului, a atacat un bărbat, pe stradă, când încerca să intre prin efracție într-o locuință din orașul Kirkby.

Geloasă pe o chelneriţă, o femeie din Rusia şi-a forţat soţul să o ucidă. Pozele apărute după crimă

O femeie din Rusia, în vârstă de 43 de ani, riscă să îşi petreacă următorii 15 ani din viaţa la închisoare. Natalia este acuzată că ar fi mâncat cadavrele victimelor ucise de ea şi de soţul ei.

Tânără bătută pentru că nu a vrut să se prostitueze. Ce instrument de tortură aveau proxeneţii

Patru indivizi din Prahova au fost reținuți, joi seara, pentru proxenetism. Asta după ce 22 de persoane au fost audiate în urma a zece percheziții în Ploiești și Galați.

Recomandări
Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.