O fetiţă de 3 ani din Gorj a murit la spital după ce ar fi luat medicamentele surorii ei, aflată sub tratament pentru autism

×
Publicitate

O fetiţă de 3 ani a murit la Spitalul Judeţean Târgu Jiu, unde fusese adusă cu febră şi convulsii, suspiciunea fiind că ar fi luat medicamentele surorii ei de 5 ani, aflată sub tratament pentru autism.

UPDATE:

Concluziile preliminare ale necropsiei

Concluziile preliminare ale necropsiei fetiţei de trei ani care a murit, duminică seara, la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Târgu Jiu, arată o suferinţă respiratorie supraacută cu detresă respiratorie care a determinat stopul cardiorespirator ce a dus la decesul pacientei.

Potrivit purtătorului de cuvânt al SJU Târgu Jiu, Mihaela Ţicleanu, au fost recoltate probe biologice pentru efectuarea examenului histopatologic şi toxicologic ale cărui rezultate vor specifica cu exactitate cauza decesului.

ȘTIRE INIȚIALĂ:

Părinţii neagă şi spun că fetiţa tuşea şi avea febră, fiindu-i administrate antibiotice prescrise de medicul de familie.

”În seara zilei de 11 mai 2025, pacienta, în vârstă de 3 ani, a fost adusă cu ambulanţa de la Centrul de Permanenţă Mătăsari la Camera de Gardă Pediatrie; era ora 20:25. Fusese consultată la centrul de permanenţă şi medicul de gardă de acolo a anunţat medicul SJU Tg Jiu că suspicionează o ingestie de medicamente - medicaţia surorii de 5 ani care are autism infantil şi pentru care ia tratament. Părinţii au negat”, afirmă reprezentanţii spitalului.

Părinţii au relatat că fetiţa începuse să tuşească şi să aibă febră cu două zile în urmă şi că la momentul prezentării la SJU Tg Jiu se afla sub tratament cu antibiotic prescris de medicul de familie.

”La prezentarea la camera de gardă Pediatrie, pacienta prezenta stare generală influenţată cu status convulsiv şi febră. I s a administrat tratament pentru convulsiile pe care le prezenta, dar la aproximativ jumătate de oră, în salon, pacienta a prezentat o criză de apnee şi stop cardio-respirator. A fost resuscitată vreme de aproximativ o oră de către o echipă de medici ATI şi cardiologie, dar n-a răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul”, conform reprezentanţilor unităţii sanitare.

Trupul neînsufleţit a fost transportat la SML Gorj pentru efectuarea necropsiei şi stabilirea cauzei decesului.

Imediat după deces, au fost înştiinţate Ministerul Sănătăţii şi DSP Gorj, precizează conducerea Spitalului Judeţean Târgu Jiu.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Citește și...
Un german de 86 de ani este suspectat că și-a omorât iubita de 30 de ani, cu o cârjă, în București. Aveau o relație de 10 ani

Caz șocant în Capitală. Un cetățean german în vârstă de 86 de ani este cercetat penal în legătură cu moartea suspectă a iubitei lui, o tânără de 30 de ani.

Incident șocant în Iași. O femeie a sărit dintr-o mașină de transport alternativ în mers, după un conflict cu șoferul

Incident șocant în Iași. O femeie, pasageră într-o mașină de transport alternativ, a sărit din mers în urma unei discuții în contradictoriu cu șoferul. Femeia a ajuns la spital.

Grav accident în Neamţ, între două mașini. Una a luat foc după impact, patru persoane au murit. Un bebeluș a rămas orfan

Două autoturisme, în care se aflau şapte persoane, inclusiv un bebeluş, s-au ciocnit, miercuri seară, pe DN 15D, în comuna Dulceşti, judeţul Neamţ, una dintre maşini luând foc după impact.

Recomandări
LIVE UDPATE, criză politică. Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: ”Am avut un dialog bun cu președintele Nicușor Dan”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a început astăzi, la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan.

Surse: Conducerea PSD a decis ca miniştrii social-democraţi să demisioneze din Guvern joi dimineaţă

Toţi miniştrii de la PSD îşi vor da demisia joi dimineaţă, înainte de şedinţa de Guvern. Totodată, îşi va prezenta demisia şi secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, susțin surse din PSD citate de Agerpres.

Ilie Bolojan, lăudat de la Bruxelles pentru „curajul” de a guverna și pentru reformele asumate într-un context dificil

Preşedintele Partidului Popular European, Manfred Weber, l-a lăudat pe premierul Ilie Bolojan pentru rezultatele obţinute şi reformele asumate, subliniind că acesta are sprijinul deplin al partenerilor europeni.