O adolescenta si-a ucis mama, ajutata de iubitul ei islamist. Pedeapsa definitiva stabilita de judecatori

61717446

O tanara de 15 ani, indragostita de un extremist jihadist, si-a ucis mama cu un cutit de bucatarie. Incidentul s-a intamplat in luna octombrie, iar acum tanara a fost judecata si primit sentinta.

Lisa Borch avea 15 ani cand si-a ucis mama, cu un cutit de bucatarie, intr-o zona rurala din Danemarca. Cu cateva minute inainte de a comita crima, tanara a urmarit pe internet mai multe clipuri cu teroristi, in care temutul "John Jihadistul" decapita oameni.

Conform celor de la The Mirror, tanara impreuna cu iubitul ei islamist, Bakhtiar Mohammed Abdulla, au pus crima la cale si au injughiat-o pe mama fiicei de cel putin 20 de ori, chiar in casa, in Kvissel, in Danermarca.

 La proces, procurorii au aflat cum tanara se indragostise de un musulman radical, care i-a frant inima cand a decis sa se intoarca la familia lui din Suedia. La scurt timp insa, l-a cunoscut pe Bakhtiar Mohammed Abdulla, un irakian de 29 de ani, la un centru de refugiati din zona. Tanara s-a indragostit imediat de el, conform declaratiilor facute in timpul procesului, relateaza Mirror.

john jihadistul

Conform marturiilor din timpul procesului, tanara ar fi declarat ca si-a gasit mama asa, in casa, acoperita cu sange si a sunat la politie. Insa, politistii au gasit-o suspect de calma, jucandu-se pe telefon. Dupa ce au perchezitionat casa, politia a gasit numeroase clipuri cu decapitari si crimele atroce comise de ISIS.

Mai mult, Lisa si iubitul ei jihadist planuiau sa se duca in Siria si sa lupte alaturi de trupele extremiste ISIS.

Conform Mirror, adolescenta se certa frecvent cu mama ei, iar sora ei mai mare s-a mutat din casa din cauza certurilor frecvente intre cele doua.

adolescenta isis

Procurorii au ajuns la concluzia ca femeia a fost ucisa cu sange rece, "o crima premeditata si brutala". In sala de judecata, Lisa a dat vina pe iubitul ei, dar acesta s-a aparat spunand ca a ajuns acolo sa o ajute pe ea. Judecatorii nu au putut stabili cine a facut loviturile fatale, asa ca amandoi au fost condamnati si gasiti vinovati de crima.

Lisa Borch a primit 9 ani de inchisoare, din care primul va fi in cadrul unei scoli de corectie. Urmatorii 8 ani ii va petrece in spatele gratiilor. Iubitul ei, Abbdula a primit 13 ani de inchisoare, iar cand sentinta se va incheia, barbatul va fi expulzat din Danemarca.

Judecatorii au refuzat sa-i micsoreze sentinta si la apelul facut de tanara in luna ianuarie.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Crima ingrozitoare in Iasi. O femeie si-a transat sotul si a incercat sa scape de cadavru. Cum a fost prinsa

Poveste ingrozitoare in judetul Iasi. Politistii au descoperit luni noapte, intr-o pubela din Targu Frumos, fragmente din cadavrul unui barbat, aruncate in 3 saci.

Cel mai trist urs polar din lume? Imaginea sfasietoare care a emotionat mii de oameni

Mii de oameni au fost impresionati pana la lacrimi de imaginea unui urs polar. Costeliv, chinuit si ranit, acesta abia supravietuieste in Oceanul Arctic.

Jurnalista de 25 de ani, executata in plina strada. Autoritatile ofera o recompensa celui care il recunoste pe criminal

VIDEO. O tanara jurnalista din Columbia a fost executata chiar in fata postului de radio unde lucra. Imaginile socante au fost facute publice de o televiziune locala.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.