Doi români i-au permis unui preot să le abuzeze sexual copilul. Au fost condamnați în Spania

×
Publicitate

Curtea supremă spaniolă a anunţat miercuri condamnarea definitivă la 17 ani de închisoare a unui preot pentru agresarea sexuală a doi copii, dintre care unul cu consimţământul părinţilor, cetăţeni români.

Aceştia au fost condamnaţi la 4 ani de închisoare pentru că "ştiau şi au consimţit relaţia sexuală", relatează AFP, conform Agerpres.

Condamnarea intervine în contextul în care tăcerea începe să se destrame în Spania în ceea ce priveşte cazurile de pedofilie în cadrul bisericii.

În verdictul său, făcut public miercuri, Curtea supremă confirmă condamnarea pronunţată de un tribunal regional în 2017 a lui José Donoso Fernandez, fost preot al unui sat din sud-vestul ţării, la 17 ani şi şapte luni de închisoare.

Instanţa a confirmat şi o pedeapsă de 4 ani de închisoare pentru părinţii unuia dintre minorii abuzaţi sexual de preot "întrucât ştiau şi au consimţit relaţia sexuală a preotului cu fiul lor".

Părinţii, cetăţeni români, au fost găzduiţi în 2013 şi 2014 de preot.

"Această familie depindea, aproape total, de acuzatul José Donoso Fernandez, care se ocupa practic de toate cheltuielile - alimentaţie, îmbrăcăminte, şedere şi şcolarizare - şi de demersurile administrative pe care trebuiau să le efectueze", a menţionat Curtea.

Preotul a avut cel puţin o dată "relaţii sexuale, a căror natură nu a fost total determinată", cu unul dintre copii, care avea la momentul respectiv vârsta de 12 ani. Părinţii ştiau şi nu s-au opus, precizează tribunalul.

Cealaltă victimă, un copil în vârstă tot de 12 ani, a fost forţat de preot să întreţină cu el relaţii sexuale orale în casa parohială a satului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Un om de afaceri cunoscut din Olt s-a sinucis. Bilet de adio bulversant lăsat familiei

Un cunoscut om de afaceri din județul Olt s-a sinucis miercuri după amiază, cadavrul său fiind descoperit în locuința pe care o deținea din comuna Nicolae Titulescu.

Momentul în care o mamă își lovește cu piciorul fiica, fotomodel la doar 3 ani

O mamă a fost filmată în timp ce o lovește cu piciorul pe fiica ei de numai 3 ani, fotomodel, în timpul unei ședințe foto.

Reducere de pedeapsă pentru un bărbat care şi-a ucis în bătaie prietena, elevă de liceu

Curtea de Apel Galaţi a redus pedeapsa vrânceanului Ionuţ Arghişan, în vârstă de 32 de ani, care, în primăvara anului trecut, şi-a ucis în bătaie prietena liceană.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.