Crima care a îngrozit Italia. Mesajele postate pe Facebook de cei doi români arestați

crima, italia,
Gazeta Românească

Detalii tulburătoare în cazul crimei care a îngrozit Italia în octombrie 2017. Suspecții, doi tineri din judeţul Iaşi, arestaţi în Italia, ar fi comis oribila faptă pentru câteva sute de euro.

Pe data de 9 octombrie 2017, Florin Buzilă (19 ani) şi Paul Todiraşcu (18 ani) au intrat în casa Alinei Elena Biţă dintr-o localitate de lângă Palermo, au jefuit-o şi au ucis-o în faţa fetiței ei, care avea numai 11 luni în acel moment. Soţul a fost primul suspect în acest caz.

Ancheta carabinierilor a stabilit că cei doi tineri, verii soţului victimei, au intrat în locuinţa femeii pentru a o jefui, însă au fost surprinşi de aceasta.

Femeia ar fi fost strangulată de agresori până ce a murit, reiese din rezultatele necropsiei. Scenele violente s-ar fi petrecut de faţă cu copilul. Todiraşcu şi Buzilă sunt verişori cu soţul victimei, ei sustrăgând apoi câteva sute de euro din casă, imediat după ce au comis omorul.

Alina Biţă a fost găsită fără suflare chiar de soţul ei, care a descoperit şi fetiţa plângând în cameră. În primă fază, bărbatul a fost suspectat de autorităţi că ar fi comis fapta. Carabinierii l-au interogat aproape 18 ore pe român. Cei doi ieşeni arestaţi au fost încarceraţi în Palermo şi urmează să fie judecaţi.

Citește și
ucigas nicoleta botan
Bărbatul care și-a ucis soția în fața grădiniței, arestat preventiv

Paul Todiraşcu şi Florin Buzilă au ajuns în Sicilia în primăvara anului trecut, potrivit cotidianului Gazeta Românească, ce apare în Italia. Cei doi tineri au fost suspectați chiar de familia victimei.

La două săptămâni după moartea Alinei Elena, fratele acestuia, Iulian Biţă, a scris pe pagina de Facebook a lui Paul Todiraşcu: „Cine vede cadavrele acestor criminali să se ferească să nu păţească ce a păţit sora mea“. Comentariul a fost făcut la o fotografie în care apar cei doi ucigaşi. Unul dintre ei, Florin Buzilă, chiar îi răspunde fratelui: „O să se descopere până la urmă şi o să vedeţi“, sugerând astfel că nu ei ar fi criminalii, potrivit ziaruldeiasi.ro.

Fratele victimei i-a răspuns şi l-a întrebat de ce a fugit, dacă nu el este vinovat. Cei doi criminali au continuat să posteze pe paginile lor de Facebook, unul părând pasionat de selfie-uri, iar celălalt de filmuleţe haioase cu copii. Paul Todiraşcu şi-a postat o fotografie chiar în ziua în care a ucis-o pe Alina Elena Biţă, iar la două zile şi-a pus un semn de doliu. După trei luni de căutări şi cercetări, cei doi criminali au fost prinşi în Palermo.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Tânăra ucisă un subofițer MApN, înmormântată. Rudele victimei susțin că sistemul l-a protejat
Tânăra ucisă un subofițer MApN, înmormântată. Rudele victimei susțin că sistemul l-a protejat

A fost ziua grea a despărţirii, sâmbătă, când Alexandra, tânăra de 26 de ani ucisă de fostul ei iubit, un subofiţer MApN, într-un coafor din Titu, a fost condusă pe ultimul drum.

Bărbatul care și-a ucis soția în fața grădiniței, arestat preventiv
Bărbatul care și-a ucis soția în fața grădiniței, arestat preventiv

Bărbatul acuzat că a înjunghiat o femeie în Sectorului 2 din Capitală, care ulterior a murit, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile de Tribunalul Bucureşti.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.