Cadavrul unei femei, adus în sicriu la un protest. Reacţia autorităţilor

62034095
Twitter

Rudele şi colegii unei femei din Rusia au venit cu cadavrul acesteia la un protest împotriva autorităţilor.

Familia şi rudele Irinei Fokina, care a murit pe 28 martie în oraşul Riazan, spun că femeia, care conducea o firmă de transport, a murit din cauza stresului produs de ancheta oficială. Fokina era acuzată de fraudă iar soţul şi colegii acuză acum autorităţile că au hărţuit-o, scrie Moscow Times.

În semn de protest, oamenii au venit cu pancarte în faţa sediului instituţiei de supraveghere a transporturilor, apoi au scos cadavrul femeii de la morgă, l-au pus în coşciug şi l-au adus la protest. "Cine ne aduce înapoi mama şi soţia?", au strigat oamenii. 

Autorităţile au anunţat că vor oferi familiei asistenţă psihologică şi legală.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cristina Ich, apariție incendiară în dormitor: „Mor după tine! / Arăți senzațional!”
FOTO Cristina Ich, apariție incendiară în dormitor: „Mor după tine! / Arăți senzațional!”
Citește și...
Mama băiatului de 2 ani care a murit deshidratat și subnutrit a fost reținută după ce a fost externată de la Psihiatrie

Mama băiețelului de 2 ani din Galați găsit mort în casă, deshidratat și subnutrit, a fost reținută. Femeia a fost externată de la Psihiatrie și este cercetată acum de polițiști pentru omor calificat. 

O femeie din Vaslui a fost bătută cu sălbăticie de partenerul ei, din cauza geloziei. Fiul lor de 14 ani a fost și el rănit

Un bărbat din județul Vaslui va petrece următoarele 30 de zile în arest, după ce și-a bătut cu sălbăticie concubina cu 10 ani mai tânără.

Momentul în care o fată de 12 ani din Bistrița-Năsăud este lovită mortal pe trotuar de un șofer. Tocmai ieșise de la școală

Eleva de 12 ani, rănită grav pe trotuar în accidentul rutier de acum două zile, în fața unei școli din județul Bistrița-Năsăud, a murit la spital.

Recomandări
Nicuşor Dan: Deciziile pe care le iau sunt pentru binele României. Uneori e mai greu să distingi între paşi

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că înţelege foarte bine responsabilitatea mandatului său, iar deciziile pe care le ia sunt pentru binele României, dar susţine că "uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3".

Iranul acuză România de implicare în război: Teheranul invocă declarațiile șefului NATO despre operațiunea împotriva Iranului

Purtătorul de cuvânt al ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat joi NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanşat împotriva Iranului de către Statele Unite şi Israel, potrivit AFP.

Cum arată bugetul unei familii din România în 2026. 86 de lei din 100, cheltuiți pe nevoi urgente

Tot mai multe familii din România nu se ajung cu banii de la un salariu la altul, pentru că viața este tot mai scumpă.