Bătrân în stare gravă după ce a testat cu bricheta o butelie

×
Publicitate

Un bătrân de 84 de ani din judeţul Bacău este internat în stare gravă, cu arsuri pe 80 la sută din corp, după un accident petrecut în propria-i casă.

Bărbatul a schimbat butelia de la aragaz şi a făcut imprudenţa să verifice cu o brichetă dacă sunt scăpări de gaz. Într-o clipă, hainele i s-au aprins.

Victima a reuşit să iasă din încăperea cuprinsă de flăcări iar un vecin i-a acordat primul ajutor

După ce victima a ajuns cu ambulanţa la spitalul de urgenţă din Bacău, doctorii de aici au constatat că arsurile de gradul 1 şi 2 de pe 80 la sută din suprafaţă corpului îi pun viaţă în pericol.

Medicii au considerat că singură şansă a bătrânului este tratamentul într-un spital specializat. Aşa că au cerut transferul pacientului la Bucureşti.

Un elicopter SMURD l-a dus apoi pe bărbat în Capitală. Medicii vor face acum tot ce este posibil că să îl salveze pe bătrân.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Și-a înjunghiat soacra și soția, care își dorea să divorțeze

Scene şocante petrecute într-o pădure din localitatea Moisei, judeţul Maramureş.

O minoră de 14 ani acuză 40 de săteni de viol, în Thailanda

O adolescentă din Thailanda și-a acuzat mai mulți săteni de viol.

Americancă însărcinată incendiată de iubitul ei, disperat că va fi tată

O femeie a născut în chinuri groaznice, după ce bărbatul cu care a rămas însărcinată i-a dat foc, disperat că nu își dorește să devină tată.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.