Bărbat reținut, după ce și-a bătut copilul. El este acuzat de tentativă de omor

×
Publicitate

Tatăl unui băieţel de 5 ani ,dintr-o comună din Bacău, riscă să stea ani buni în spatele gratiilor. Individul este acuzat de tentativă de omor, pentru că l-ar fi lovit pe cel mic.

Martoră la cumplitele scene a fost mama, care a cerut, într-un final, ajutor. Acum, restul fraţilor - şase la număr - au fost luaţi din familie, în regim de urgenţă, de cei de la Protecţia Copilului.

Scenele cutremurătoare s-au derulat în gospodăria familiei cu şapte copii. La câteva minute după ce băieţelul de cinci ani s-a întors de la grădiniţă, vecinii au auzit scandal în curte. În scurt timp, au văzut-o pe mama ieşind în stradă cu cel mic.

Vecină: „Eram aici în drum şi mama lui.”
Reporter: „Era conştient?”
Vecină: „Da, era pe stradă de mâna cu mama lui.”
Reporteri: „Certuri sunt la ei?”
Vecină: „Ce pot să spun? Certuri îs mai mereu."

Speriaţi, martorii au sunat imediat după ajutor.

Vecină: „Tu ca tata să dai aşa în copilul tău? Te mai cerţi, nu zici că nu te cerţi în familie, dar să îţi omori copilul? Copilul nu i-a făcut nimic, dar eu ştiu ce i-a venit lui în cap?”
Reporter: „El mai bea?”
Vecină: „Mai bea, dar ce să-i faci?"

Copilul a fost preluat de medici şi transportat de urgenţă la spital.

Adrian Colibaba, Ambulanță Bacău: Mama susținea că a fost lovit de tata cu un corp contondent. Acesta prezenta o plagă la nivelul capului. Copilul a fost echilibrat hemodinamic şi transportat la spital pentru îngrijiri medicale."

Bărbatul de 46 de ani a fost reţinut pentru 24 de ore, iar vineri urmează să fie dus în fata magistraţilor, cu propunere de arestare pentru tentativa de omor. Şi cei de la Protecta Copilului au început o anchetă şi i-au preluat pe ceilalţi copii.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Elev lovit în plin de o mașină, pentru că nu s-a asigurat la traversare. Momentul a fost filmat

Un elev a fost lovit în plin de un autoturism, pe o stradă din Cluj. Accidentul s-a produs luni, 4 decembrie. Minorul accidentat are 15 ani și este din Florești.

Adolescentă din Brașov, sechestrată și violată de un tânăr ”cunoscut” pe Facebook

O adolescentă de 16 ani din județul Brașov a fost sechestrată, bătută și violată de un tânăr cu doi ani mai mare pe care l-a cunoscut pe internet.

Trei femei s-au bătut în curtea şcolii unde învaţă copiii lor, în Slatina

Dosar penal pentru trei femei care s-au luat la bătaie în curtea şcolii din cauza unei datorii.

Recomandări
Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii. 

Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan.