Autorul atacului antisemit care a șocat Germania. VIDEO

61954591
Bild

Unul dintre agresorii implicaţi în presupusul atac antisemit produs marţi seară la Berlin împotriva a doi tineri care purtau acoperământul tradiţional evreiesc kippa s-a predat joi la poliţie.

Suspectul, un tânăr de 19 ani refugiat din Siria, s-a predat însoţit de avocatul său, a comunicat poliţia locală. Suspectul urmează să fie prezentat în faţa unui judecător de instrucţie în vederea unei posibile încarcerări, relatează Agerpres, citând AFP.

Marţi seară, doi tineri ce purtau pe cap kippa au fost agresaţi pe stradă, la Berlin. Atacatorii au fost trei indivizi, dintre care cel puţin unul vorbea în limba arabă, a declarat Adam, una dintre victime, în vârstă de 21 de ani.

El a reuşit să filmeze cu telefonul mobil agresiunea şi a predat înregistrarea la poliţie. Imaginile, care au circulat pe reţelele de socializare, îl arată pe agresor lovindu-l cu o curea şi strigând “yahudi”, evreu în limba arabă.

Ulterior, victima de 21 de ani a declarat pentru Deutsche Welle: “Nu sunt evreu, sunt israelian, am crescut în Israel într-o familie arabă”. Tânărul a explicat că în acea seară făcea un “experiment” după ce un prieten l-a avertizat că în Germania nu eşti în siguranţă dacă porţi kippa, ceea ce el a refuzat să creadă.

Această agresiune a suscitat o vie emoţie şi numeroase critici în Germania, pe fondul temerilor de resurgenţă a antisemitismului în contextul ascensiunii extremei drepte şi al afluxului de refugiaţi arabi.

Cancelarul Angela Merkel a denunţat miercuri acest “incident teribil” şi a promis că “va reacţiona”. “Ne confruntăm cu antisemitismul în rândul germanilor, dar şi al oamenilor ce provin din lumea arabofonă”, a declarat ea.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Variantă de antrenor pentru Gigi Becali la FCSB? Tehnicianul a răspuns fabulos: „Să o luăm sincer!”
Variantă de antrenor pentru Gigi Becali la FCSB? Tehnicianul a răspuns fabulos: „Să o luăm sincer!”
Citește și...
Bărbatul din Hunedoara care și-a amenințat copilul de 2 ani cu un cutter a fost reținut. „Nu am vrut să fac rău”

Scene șocante s-au petrecut în fața unui bloc din județul Hunedoara. Un bărbat și-a amenințat cu un obiect ascuțit propriul fiu, în vârstă de 2 ani, pe care îl ținea în brațe.

Un bărbat din Hunedoara a amenințat că își va ucide copilul cu un cutter. Intervenție de urgență a poliției

Un bărbat din Uricani, județul Hunedoara, a amenințat că își va ucide copilul minor pe care îl ținea în brațe. Individul avea asupra sa un cutter, iar la fața locului au intervenit negociatorii trupelor speciale ale Poliției.

Bărbatul din Botoșani dat dispărut de câteva luni și găsit îngropat în curtea casei sale a fost înjunghiat în inimă

Descoperire șocantă în județul Botoșani. Un bărbat de 48 de ani, dat dispărut de câteva luni, a fost găsit îngropat în curtea casei sale. Victima a fost înjunghiată, spun anchetatorii. 

Recomandări
Bolojan, înaintea ratingului de țară Moody’s: Am fost cinstiți cu românii, am muncit din greu. Alianța PSD-AUR ”minează” țara

Premierul interimar Ilie Bolojan acuză ”alianța de facto PSD-AUR” că ”minează” România prin acțiunile lor împotriva legilor PNRR, care pot aduce grave prejudicii țării.

Continuă operațiunile pentru scufundarea barjelor în Dunăre pentru a redirecționa o parte din debit către Dunărea Veche

Autoritățile continuă operațiunile pentru scufundarea a patru barje în Dunăre, cu scopul de a redirecționa o parte din debit către Dunărea Veche și de a limita scăderea nivelului apei la Cernavodă.

Pe lângă căldură, ANM anunță vijelii și averse torențiale în numeroase județe din România. Zonele vizate

Valul de căldură persistă pe teritoriul României. Meterologii au prelungit vineri dimineață avertizările meteo de caniculă, dar și de vijelii.