Atac cu o sabie de samurai, într-un templu din Tokyo: 3 morți

61926950
Getty

Ceea ce părea a fi un o dispută mai veche s-a încheiat tragic pentru trei persoane. Mai mulți oameni au fost răniți după ce templul șintoist din Tokyo a fost atacat.

 

Suspectul se presupune că a ucis-o pe una dintre preotese, în timp ce femeia ieșea din mașină, iar șoferul acesteia a fost rănit. Femeia se bănuiește că ar fi sora atacatorului, scrie BBC.

Ulterior, suspectul a ucis o altă femeie, care a fost prinsă într-o ambuscadă, după care individul s-a sinucis.

La locul atacului, anchetatorii au descoperit o sabie de samurai plină de sânge.

Presa locală citată de BBC scrie că atacul a survenit în urma unei   rivalități mai vechi dintre preoteasa și fratele acesteia, Shigenaga Tomioka .

Se pare că bărbatul a slujit ca preot în lăcașul de cult în 1990, fiind o moștenire de la tatăl acestuia, dar el a fost înlăturat în 2001, atunci când tatăl lui s-a reîntors la altar și a adus-o cu sine pe fiica sa, Nagako Tomioka.

Șintoismul este religia tradițională a Japoniei. Altarul Tomioka Hachimangu datează din 1627.

Articol recomandat de sport.ro
O știi pe Maria, dar cât de frumoasă e și Valentina! Pep Guardiola se poate mândri cu fetele lui
O știi pe Maria, dar cât de frumoasă e și Valentina! Pep Guardiola se poate mândri cu fetele lui
Citește și...
Un bărbat de 66 de ani din Ploiești a fost arestat după ce ar fi agresat sexual două femei, pe stradă

Un individ de 66 de ani din Ploiești a fost arestat preventiv pentru agresiune sexuală, după ce ar fi atins două femei în zonele intime, ziua în amiaza mare. Pe una a atacat-o pe stradă, pe cealaltă în curtea unei firme.

Un copil de 4 ani a murit sfâșiat de un câine de pază, la un adăpost de animale din Buzău. Băiețelul era nesupravegheat

Caz șocant într-o localitate din Buzău. Un copil de 4 ani a murit sfâșiat de un câine de pază, la un adăpost pentru animale domestice.

Un bărbat din Arad şi-a ars iubita pe picioare cu fierul de călcat. S-ar fi drogat şi ar fi bătut-o cu bastonul telescopic

Un agent de pază din Arad a fost arestat preventiv şi trimis în judecată după ce şi-ar fi ars iubita cu un fier de călcat încins pe ambele picioare, provocându-i acesteia şase leziuni şi cicatrici permanente.

Recomandări
Ce armament a cumpărat România cu miliardele din SAFE. Lista contractelor semnate până acum de MApN

Ministerul Apărării Naționale a anunțat semnarea mai multor contracte de achiziții militare importante în cadrul Programului SAFE, vizând modernizarea capabilităților Armatei României în domenii cheie precum supravegherea și apărarea antiaeriană.

Proteste ale bugetarilor într-un stat care nu-și mai permite nota de plată. Noua lege a salarizării și ruptura față de privat

Proiectul noii legi a salarizării a declanșat proteste în sistemul bugetar, pe fondul reducerii unor sporuri și indemnizații, în condițiile în care veniturile din sectorul public au fost cu peste 3.200 de lei brut mai mari decât în privat în 2024.

Ce s-a descoperit în camera bărbatului care și-a ucis fratele și bunica și apoi s-a sinucis. „Un caz neobișnuit”

Caz înfiorător în Târgu Jiu. Un bărbat de 39 de ani e suspectat că și-a omorât bunica și fratele, apoi s-a sinucis în același apartament. Anchetatorii spun că suspectul avea mai multe obiecte care par de cult satanist.