Regele Charles al III-lea a felicitat echipa Angliei pentru calificarea în finala Euro-2024. Ce le-a cerut jucătorilor

Regele Charles
Getty

Regele Charles al III-lea a felicitat echipa Angliei pentru calificarea în finala Euro-2024. Monarhul a transmis mesajul său cu o notă de umor, dorindu-şi ca această finală să îi scutească pe britanici de mai mult stres.

Monarhul le-a transmis "cele mai calde felicitări" jucătorilor după victoria cu 2-1 în faţa Olandei, miercuri seara, şi le-a urat "toate cele bune" pentru finala de duminică împotriva Spaniei, într-un comunicat postat pe site-ul cuplului regal.

Cu toate acestea, Charles al III-lea le-a cerut jucătorilor să ţină cont de tensiunea arterială a britanicilor, care în timpul turneului au trăit cu sufletul la gură remiza din în ultimul minut împotriva Slovaciei, triumful în faţa Elveţiei la lovituri de departajare în sferturile de finală şi au trebuit să aştepte golul victoriei lui Ollie Watkins, în minutul 90 miercuri seară, cu Ţările de Jos.

"Aş dori să vă încurajez să câştigaţi înainte de a fi nevoie de goluri miraculoase în ultimul minut sau de un penalty. Sunt sigur că ritmul cardiac şi tensiunea arterială ale naţiunii ar fi mult mai uşurate", a glumit monarhul. "Mult noroc Angliei", a încheiat el.

Prinţul moştenitor William, între timp, l-a felicitat pe Ollie Watkins, atacantul lui Aston Villa, marcatorul golului decisiv în calificarea Angliei în ultimul act. "Ce frumuseţe, Ollie! Felicitări Angliei! Finaliştii Euro 2024", a scris el pe X.

Anglia a învins Olanda și va juca finala EURO 2024 contra Spaniei, duminică, în direct la PRO TV și pe VOYO!
Detalii terifiante. Soția unui preot din Vaslui a făcut autostopul, iar a doua zi Maricela a fost găsită moartă

Prinţul de Wales este aşteptat la Berlin pentru finala de duminică seară, la fel ca noul prim-ministru Keir Starmer, care a reuşit să prindă unul dintre goluri într-o scurtă pauză la summitul NATO de la Washington.

Presa din Kosovo l-a descris în două cuvinte pe Mircea Lucescu, după meciul de la Priștina

Un autoturism de 82.000 lei, care figura în bazele de date ca fiind furat din Anglia, a fost descoperit şi indisponibilizat la frontiera de la Moraviţa. Șoferul a spus că a cumpărat mașina în Marea Britanie şi nu a mai plătit ratele.

Un moment așteptat de un continent întreg. Un turneu urmărit cu emoții, cu bucurii, cu tristețe, dar mai ales cu un entuziasm imens!

Anglia este cea de-a doua finalistă de la EURO 2024. Albionul a învins Olanda cu un gol marcat în minutul 90 | VIDEO

Anglia s-a calificat, miercuri, în finala EURO 2024, după ce a învins-o dramatic pe Olanda în semifinale, scor 2-1.

Incendiile de vegetație provoacă dezastru în întreaga țară. Salvatorii au ajuns să lupte și cu inconștiența oamenilor

Este în continuare prăpăd în multe județe din țară din cauza incendiilor de vegetație.

Filmul românesc „Anul Nou care n-a fost” a câștigat Premiul FIPRESCI la Festivalul Internațional de la Veneția

Vin vești minunate de la Festivalul de Film de la Veneția! „Anul Nou care n-a fost”, regizat și scris de Bogdan Mureșanu, a câștigat Premiul FIPRESCI, oferit de juriul Federației Internaționale a Criticilor de Film.

Proteste uriașe în Franța faţă de numirea lui Michel Barnier în funcţia de premier. Macron, acuzat că „a furat” alegerile

Zeci de mii de persoane au ieşit sâmbătă în stradă în Franţa pentru a protesta faţă de numirea lui Michel Barnier în funcţia de premier, stânga acuzându-l pe Emmanuel Macron că „a furat alegerile” prin numirea unui politician de centru-dreapta.