Facebook ar putea fi responsabil de declansarea unor boli de alimentatie in cazul femeilor

61413420

Doctorii au avertizat ca reteaua de socializare Facebook poate cauza probleme de alimentatie in cazul tinerelor care petrec ore in sir privind la pozele altor femei.

Acestia au precizat ca problema nu o reprezinta timpul petrecut pe Facebook, ci timpul petrecut privind la pozele altora, potrivit Daily Mail.

Medicii au explicat ca fetele care privesc ore in sir la pozele altora au sanse mai mari sa se considere ori prea grase, ori prea slabe.

Acest lucru poate duce la nemultumiri fata de propriul corp, lucru care, la randul lui, poate duce la boli de alimentatie precum anorexia sau bulimia.

Specialistii au explicat ca o alta parte a problemei este ca Facebook a inlocuit traditionalele conversatii fata in fata, fapt de poate duce la o impresie vizuala diferita.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Klaus Iohannis a declarat luni seară, la Innovation Labs 2018, că sectorul digital este o componentă vitală pentru dezvoltarea României, dar că, în pofida evoluţiei României în domeniul IT, nu stăm foarte bine la capitolul competenţelor digitale.

Experți și antreprenori vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

Experți în transformarea digitală, antreprenori de succes pe plan global, autori de filme si cărți cunoscute vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

iLikeIT. Jocurile săptămânii

George Buhnici vine cu recomandări de jocuri interesante pentru weekend.

Recomandări
Weekend aglomerat pe litoralul românesc. Plajele au fost arhipline încă de la primele ore. „Nemaipomenit de frumos”

Pe litoral, atmosfera de vacanță animă stațiunile. Plajele au fost arhipline, iar vremea ține cu turiștii aflați în concediu.

Donald Trump și-a trecut în declarația de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca. 927 de pagini de bunăstare | DOCUMENT

Donald Trump și-a trecut în declarația oficială de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca, pe care compania sa de dezvoltare imobiliară urmează să-l ridice în orașul transilvănean. Trump are o avere totală estimată la 6,5 miliarde de dolari.

Bricul Mircea a făcut senzație la parada de Ziua Americii, în New York. ”A fost incredibil!”

Bricul istoric Mircea a participat cu succes la parada organizată de Ziua Americii în New York. Velierul de epocă a putut fi admirat pe râul Hudson timp de 4 ore și poate fi vizitat în Brooklyn până marți.