Taiem puiul. Cum procedam?

60569901

Vrem sa ii gatim iubitei pui la cuptor. Mergem la magazin, cumparam puiul si ajungem acasa. Iti prezentam mai jos cateva sfaturi despre cum taiem puiul :)

Cu puiul este simplu, il condimentezi cu sare si piper si-l pui pe gratar avand grija sa nu se arda.

Nu necesita maturare de 3 saptamani in conditii controlate de temperatura si umiditate, nu se intampla ceva grav daca-l tii 10 secunde in plus sau in minus pe foc, precum in cazul pestelui, iar cu cateva cunostinte de baza despre bucatarie si putina imaginatie puteti prepara o mancare chiar interesanta.

Nu stiu cine ar refuza o portie de supa sau un pui tikka masala.

lovefood.ro va arata in cativa pasi simpli cum il puteti portiona:

pui, taiat

1. crestati pielea de la baza pulpei superioare, avand grija sa nu bagati cutitul in piept.

pui, taiat

2. Intoarceti pulpa, ca in imagine, rupand articulatia care o leaga de carcasa.

3. Taiati pe langa carcasa si indepartati pulpa.

4. Cu degetul aratator palpati articulatia dintre pulpa superioara si cea inferioara si taiati-o cu cutitul.

5. Taiati pielea si tendoanele de la baza pulpei inferioare folosind o miscare circulara, trageti carnea in jos si taiati osul chiar in apropierea articulatiei. In acest mod pulpa se va gati mai repede si va arata mai bine. Nu aruncati restul, il puteti folosi pentru stock.

6. Cu ajutorul unui cutit pentru filetat (cu lama subtire si flexibila) imdepartati pieptul urmarind conturul carcasei.

7. Nu aruncati resturile, cumparati cateva legume si preparati stock, un preparat de baza care va transforma in bine multe mancaruri si care poate constitui baza pentru multe supe rafinate.

CLICK AICI PENTRU POZE

Vrei mai multe retete? Click AICI

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, apariție 'interzisă' pe rețele. Partenera lui CR7 s-a fotografiat în costum de baie pe barcă
FOTO Georgina Rodriguez, apariție 'interzisă' pe rețele. Partenera lui CR7 s-a fotografiat în costum de baie pe barcă
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Ministerul Energiei face un nou apel către români: Reduceți consumul de electricitate între orele 19:00 și 23:00

Ministerul Energiei cere din nou populației, companiilor și instituțiilor publice să reducă voluntar consumul de energie electrică în intervalul 19:00–23:00, până la 31 august, pe fondul crizei energetice provocate de seceta severă.

Director CNE Cernavodă: „În următoarele cinci-șase zile vom opri Reactorul 2, dacă intervenția cu barjele nu va avea efect”

Nivelul Dunării a scăzut cu doi centimetri în ultima zi, iar reactorul 2 al Centralei de la Cernavodă ar putea fi oprit în următoarele cinci-șase zile, dacă intervenția cu barjele nu va avea efect.

Vot decizional. Legea biodiversităţii a fost adoptată în Senat. USR, despre modificările aduse de PSD: O "trădare națională"

Proiectul de lege privind Strategia naţională pentru conservarea biodiversităţii a fost din nou dezbătut, astăzi, în plenul Senatului, după ce a fost modificat "suplimentar" în plenul Camerei Deputaţilor. În urmă cu puțin timp, legea a fost adoptată.