Ce zici de asta? CE ar putea avea noul iPhone:

60610634

Englezii de la The Guardian scriu despre acest lucru.

Apple se apropie de preluarea companiei americane AuthenTec, specializată în sisteme de securitate pe bază de amprentă digitală, iar unii analişti sugerează că senzorii vor fi prezenţi încă de pe noul model iPhone, care va fi dezvăluit miercuri.

Consiliul director al AuthenTec va vota vânzarea companiei către Apple pe 4 octombrie, tranzacţie de 365 milioane de dolari, una dintre cele mai mari efectuate vreodată de Aplpe.

Compania este specializată în securitatea telefoanelor mobile şi dezvoltă pentru Apple senzori de amprentă, potrivit documentaţiei asociată fuziunii.

Cele două companii sunt în discuţii încă de la sfârşitul anului trecut şi au existat zvonuri că senzorii de amprentă s-ar putea număra printre cele mai promovate caracteristici ale iPhone 5.

"Vom vedea tehnologie pe bază de amprente în noul iPhone sau iPad? Pare aproape sigur. Nu există prea multe detalii, însă dorinţa Apple de a utiliza această tehnologie şi de a o dezvolta rapid ne face să speculăm că este o chestiune de câteva săptămâni", comentează Matt Brian de la blogul IT My Next Web, citat de The Guardian.

Dacă scanarea amprentelor nu se va număra printre funcţiile iPhone-ului din acest an, viitorul model va fi echipat aproape sigur cu această tehnologie, notează publicaţia britanică.

Pe lângă preluarea AuthenTec de către Apple, cele două companii au un contract comercial până în septembrie 2013.

Scanarea amprentelor ar putea fi utilizată pe iPhone pentru deblocarea informaţiilor sensibile sau pentru securitate sporită la efectuarea de plăţi electronice, Apple pregătind şi un "portofel electronic".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
De aproape două luni, România este condusă de un Guvern demis în Parlament. De ce nu expiră interimatul miniștrilor

La aproape două luni de la declanșarea crizei politice, România continuă să fie administrată de un Guvern interimar, în timp ce mai multe ministere sunt conduse de miniștri care au preluat și alte portofolii după demisia reprezentanților PSD. 

Cod roșu de caniculă în aproape toată țara. Temperaturile ajung până la 41 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din țară, inclusiv în București.

România, printre cele mai ieftine țări din UE. Motivul pentru care românii nu simt acest avantaj la cumpărături

Date oficiale arată că mai toate sunt ieftine în România, dacă ne comparăm cu majoritatea țărilor Uniunii Europene.