Planul pus la cale de un escroc care se dă drept Xabi Alonso pe internet. Poliţia îi avertizează pe fanii echipei Liverpool

62421714
Getty

Poliţia i-a avertizat pe fanii echipei Liverpool în legătură cu escrocii online care se dau drept Xabi Alonso, antrenorul echipei Bayer Leverkusen, despre care se vehiculează că l-ar putea înlocui pe Jürgen Klopp pe banca tehnică a cormoranilor.

Biroul Central de Investigaţii a cerut fanilor să fie atenţi la un mesaj devenit viral, postat pe un cont de Instagram de o persoană care se dă drept tehnicianul spaniol şi care cere donaţii de 300 de baht (aproximativ 8 euro) pentru a ajuta la plata biletului său de avion.

„Sunt Xabi Alonso, voi fi antrenorul lui Liverpool în sezonul următor, dar nu mai am bani pentru zborurile spre Liverpool", spune mesajul, scris în thailandeză, pe un cont de Instagram falsificat pentru a părea a fi cel oficial al lui Alonso.

„Fanii lui Liverpool trebuie să se calmeze. Xabi nu este încă manager, dar există deja un escroc online", se arată în comunicatul poliţiei postat duminică pe Facebook.

Prima ligă engleză este extrem de populară în Thailanda, iar Liverpool este una dintre echipele preferate ale thailandezilor. Tricouri roşii şi embleme ale clubului Liverpool pot fi văzute peste tot, pe haine, în taxiuri şi în magazine, notează AFP.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Dacia a prezentat maşina cu care va participa la Raliul Dakar. Cum arată Sandrider | GALERIE FOTO

Dacia a dezvăluit, marţi, maşina pe care pilotul francez Sébastien Loeb o va conduce în următoarele trei ediţii ale Raliului Dakar.

Mbappe vrea un salariu de 100 de milioane de euro la Real Madrid. Starul francez, reprezentat de mama sa la negocieri

Aflat în ultimele luni de contract cu Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe, 25 de ani, se află în negocieri cu Real Madrid.

Fotbalistul care va deveni tată pentru a patra oară cu soția sa, în timp ce mai are doi copii și cu altă femeie

Jucătorul echipei Manchester City, Kyle Walker, în vârstă de 33 de ani, s-a destăinuit despre problemele sale conjugale într-un interviu acordat publicaţiei The Sun, în urma despărţirii de soţia sa Annie Kilner, anunţată săptămâna trecută.

 

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.