Criză imobiliară în România: Prețuri comparabile cu marile capitale europene, venituri, la jumate. Care ar fi soluția

×
Publicitate

Accesul la locuințe rămâne o problemă majoră în România. O confirmă și un studiu care a comparat prețurile noastre cu cele din alte state.

În marile orașe, un apartament costă la fel ca în Madrid, Berlin sau Amsterdam, dacă luăm în calcul puterea de cumpărare. Asta se întâmplă în condițiile în care românii își dau grosul banilor pe mâncare.

Alex Enășcuț, bucătar într-un restaurant de lux, are salariul peste medie și caută să cumpere o locuință în Brașov, însă se lovește de dificultăți:

Alex Enășcuț, bucătar: „Ăla de 2 camere chiar era senzațional, dar nu reușeam să mă încadrez cu banii, eu am mai strâns în timp cât am mai putut și-am încercat să mă duc cu creditul, da…”

Și Cristina ar putea împrumuta 70.000 de euro pentru un apartament în Sibiu.

Cristina: „Găseam în bugetul acesta apartamente de 3 camere, acum văd că cele de 2 camere...”

Broker credite: „Maxim 2 camere, nu?”

Discuția are loc după ce femeia a amânat achiziția un an, ca să aibă un avans mai consistent.

Clientă: „E foarte frustrant, în condiția în care am mai stat puțin, am mai strâns niște bani și, din păcate, am ajuns în același punct de unde am plecat.”

Andra Gândilă, expert financiar: „Nu mai ai ce să-ți mai cumperi. Chiar și la noi în Sibiu o garsonieră cred că sub 60.000 de euro, cât de cât confort unu, doi, nu o mai găsești la prețul ăsta.”

Creșterea prețurilor și puterea de cumpărare

În ultimii 10 ani, prețurile locuințelor în România au crescut cu 61%, mai mult ca în restul Europei.

Cătălin Crăciun, consultant imobiliar: „Dacă se vindea atunci cu 78-75.000 de euro, acum a ajuns să coste 135-130.000 de euro, în funcție de finisările și dotările aferente.”

Un bucureștean are nevoie de 2,7 salarii ca să cumpere un metru pătrat de locuință, arată o cercetare a Fundației Friederich Ebert Stiftung, mai mult decât are nevoie un neamț din Berlin. Iar la Cluj, muncești 3 luni pentru același metru pătrat, aproape cât la Madrid. Iar asta, dacă n-ai mai cumpăra nimic altceva. Românii cheltuiesc 31% din salariu pentru hrană și îmbrăcăminte, în vreme ce nemții dau doar 15%.

Dani Sandu, lector universitar Universitatea din Fribourg, Elveția: „Ce se întâmplă în România e că avem o dorință foarte mare, disproporționată, a oamenilor de a se muta în orașele mari.”

Soluții și statistici îngrijorătoare

Programul „Noua Casă” nu mai reprezintă un ajutor real. Puține apartamente se mai încadrează în pragurile valorice stabilite de stat. Anul acesta, doar 114 oameni au obținut garanții pentru achiziția unei locuințe, potrivit datelor obținute de Știrile ProTV.

Rezultatul este că 40% dintre români trăiesc în case supraaglomerate. Avem la dispoziție doar 1,1 camere de locuit pe persoană, ceea ce ne clasează pe ultimul loc din Uniunea Europeană.

Soluția, spun cercetătorii de la Friedrich Ebert Stiftung, este ca statul să colaboreze cu mediul de afaceri pentru a construi mai mult. Iar orașele mici ar trebui să ofere aceleași condiții de trai ca cele mari.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
Un oraș popular din Spania impune o nouă condiție pentru cei care vor să se mute acolo. Au timp un an să o îndeplinească

Cunoașterea limbii catalane urmează să devină o condiție esențială pentru oricine dorește să se mute la Barcelona, potrivit unor noi reguli.

Un grup de elevi a oprit un autobuz scăpat de sub control pe autostradă, după ce șoferița a leșinat, în SUA. Cum au procedat

Un grup de elevi cu vârste între 12 și 15 ani au reușit să aducă un autobuz în siguranță și au cerut ajutor după ce șoferița și-a pierdut cunoștința în urma unei crize de astm, în Mississippi, SUA.

„Passport Bros”, fenomenul care îi determină pe bărbații din Occident să își caute partenere de viață în alte țări

Unele tendințe din întâlniri rămân de nișă, dar altele declanșează o conversație mult mai amplă despre modul în care relațiile se schimbă.

Recomandări
Donald Trump a supraviețuit și celei de-a treia tentative de asasinat. Filmul atacului armat de la Washington

Au fost scene extrem de tensionate la un eveniment la care participa Donald Trump, în sala de recepții din subsolul unui hotel din Washington.

Încă o dronă rusească prăbușită în România, a treia în 24 de ore. SRI confirmă că aceasta avea încărcătură explozivă

Resturile unei a trei drone au fost găsite duminică în județul Tulcea. Potrivit Ministerului Apărării, fragmentele au fost descoperite între localitățile Luncavița și Văcăreni. 

Mii de gospodării din trei județe au rămas fără curent din cauza avariilor provocate de vânt. Ce localități sunt afectate

Mii de gospodării din judeţele Suceava, Neamţ şi Harghita nu sunt alimentate cu energie electrică, duminică după amiază, din cauza avariilor produse de vânt pe reţeaua de alimentare.