Rusia a eliminat dramatic Spania, în optimile Cupei Mondiale

rusia cupa mondiala
Getty

Reprezentativa Rusiei a eliminat, duminică, selecţionata Spaniei, în optimile de finală ale Cupei Mondiale, impunându-se cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare.

A fost primul meci de la actuala ediţie a CM ajuns la lovituri de departajare şi prima partidă din istoria competiţiei la care cele două echipe au făcut câte patru schimbări, scrie News.ro.

Pe stadionul Lujniki, din Moscova, la finalul prelungirilor scorul era 1-1. Spania a deschis scorul printr-un autogol al lui Ignaşevici, în minurul 12. Pentru Rusia a înscris Dziuba ’41 (penalti).

1-0: Ignaşevici a trimis mingea în propria poartă după o lovitură liberă executată de Asensio.

1-1: Dziuba a executat un penalti acordat pentru un henţ în careu al lui Gerard Pique.

La loviturile de departajare, pentru Rusia au marcat Smolov, Ignaşevici, Golovin şi Cerişev.

Pentru Spania au marcat Iniesta, Pique şi Ramos. Au ratat Koke şi Iago Aspas.

Rusul Aleksandr Erohin, care a intrat pe teren în minutul 97, în locul lui Kuzaiev, este primul jucător face face obiectul celei de-a patra schimbări la un meci la Cupa Mondială. Şi spaniolii au făcut apoi a patra schimbare, Rodrigo intrând în locul lui Asensio, în minutul 104.

Spania: De Gea – Nacho (Carvajal ’70), Pique, Sergio Ramos, Alba - Koke, Busquets - D. Silva (Iniesta ’67), Isco, Asensio (Rodrigo ‘104) - Diego Costa (Aspas ’80). Selecţioner: Fernando Hierro

Rusia: Akinfeïev - M. Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Koudriaşov, Jirkov (Granat ’46) – Samedov (Cerişev ’61), Zobnin, Kuziaev (Erohin ’97) – Dziuba (Smolov ’65), Golovin. Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Meciul a fost arbitrat de olandezul Bjorn Kuipers.

În sferturi, Rusia va întâlni câştigătoarea partidei din optimi Croaţia – Danemarca, programată la ora 21.00, la Nijni Novgorod.

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

Cupa Mondială e ca o gură de oxigen pentru economia rusă.

Selecţionata Uruguayului s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins campioana europeană Portugalia, scor 2-1, sâmbătă, la Soci.

Un eurodeputat PSD sugerează că Rusia este de vină pentru furtunile din România

Eurodeputatul social-democrat Ioan Mircea Pașcu sugerează, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că Rusia s-ar afla la originea furtunilor care au făcut prăpăd în România, Bulgaria și Grecia.

Franța a eliminat Argentina de la Cupa Mondială. Răsturnări de scor spectaculoase

Selecţionata Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Argentinei cu scorul de 4-3 (1-1), sâmbătă, la Kazan, în primul meci din optimile de finală.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.