"Dinte pentru dinte". Pedeapsa primita un barbat care si-a lovit mama si i-a scos un dinte, in Arabia Saudita

60159621

Un barbat din Arabia Saudita, care a recunoscut ca si-a lovit mama cu pumnul si i-a scos un dinte, a fost condamnat sa ii fie scos acelasi dinte, ca pedeapsa.

Barbatul, a carui identitate nu a fost divulgata, a mai primit o sentinta de 5 ani in inchisoare si 2400 de lovituri de bici. Ela primi 40 de lovituri, la fiecare 10 zile, intr-o piata publica.

Barbatul a fost arestat de politisti, dupa ce mama sa a chemat politia pentru a o salva de atacator.

In timp ce mama era transportata la spital, oamenii legii l-au dus pe atacator in fata judecatorului Turki Al Qarni, care a dat aceasta sentinta, dupa ce a primit un raport medical care arata ca barbatul era sanatos mintal si nu consumase droguri sau alcool.

"Dinte pentru un dinte", spune versetul din Coran, cartea sfanta a Islamului, pe care si-a bazat judecatorul decizia.

In tarile arabe, este un lucru obisnuit ca sentintele petru agresiuni asupra parintilor sa fie mai dure, pentru ca acestia sunt apreciati in Coran.

Anul trecut, un judecator din orasul Jeddah a condamnat un barbat, care si-a batut mama si i-a rupt un brat, sa ramana in inchisoare pana cand mama lui va dori sa il scoata. In plus, barbatul a primit si 200 de lovituri de bici.

Bataile publice si executiile sunt obisnuite in regatul Arabiei Saudite, o tara care a fost criticata de multe ori pentru modul in care foloseste pedepsele corporale sau chiar pedeapsa capitala.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Baiatul de 14 ani care a aflat ca va trai, dupa ce si-a planificat inmormantarea. Povestea unui caz emotionant

Un baiat de 14 ani, din Marea Britanie, bolnav de o forma rara de cancer, si-a planificat singur inmormantarea, dar acum trebuie sa se obisnuiasca cu gandul ca s-a vindecat.
 

Cum arata diamantul de 6,2 milioane de dolari ce a fost descoperit intr-una dintre cele mai sarace tari din lume

Moment istoric in Sierra Leone, unde a fost descoperit un diamant ce valoreaza 6,2 milioane de dolari, fiind una dintre cele mai valoroase descoperiri din ultimii 10 ani.

Elevii chinezi, tintuiti de bare de metal, in pupitrele de la scoala. Autoritatile vor astfel sa le protejeze vederea

O scoala primara din provincia Hubei, din China, a instalat bare pe fiecare pupitru la care invata elevii. Reprezentantii institutiei sustin ca astfel ii impiedica pe cei mici “sa isi distruga vederea”.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.