REZULTATE BAC 2017 TOAMNĂ. Notele au fost afișate pe EDU.RO

61895825
Inquam

Rezultatele Bac 2017 toamnă. Notele au fost afișate pe 1 septembrie, pe EDU.RO, iar contestațiile se pot depune în aceeași zi între orele 16:00 și 20:00.

UPDATE VINERI, ORA 12:00 REZULTATE BAC 2017 TOAMNĂ au fost afișate. Le puteți consulta AICI.

Rată de promovare a exemenului de bacalaureat de 26 la sută, mai mare cu două procente decât în 2016

Rata de promovare în sesiunea august-septembrie a examenului de bacalaureat se situează la 26 la sută, superioară cu aproape două procente celei din sesiunea de toamnă a anului trecut (24,1%). Au promovat 7.758 (26%) de candidaţi dintr-un total de 29.849 de candidaţi prezenţi, au anunţat, vineri, reprezentanţii Ministerului Educaţiei Naţionale (MEN). Cele mai bune rezultate s-au înregistrat în judeţele Covasna (35,59%), Vaslui (32,17%), Iaşi (31,75%), Alba (30,24%), Sibiu (30,20%), rata cea mai mică de promovare înregistrându-se în Giurgiu (14,99%).

Potrivit MEN, rata de promovare în sesiunea august-septembrie a examenului de bacalaureat se situează la 26 la sută, superioară cu aproape două procente celei din sesiunea de toamnă a anului trecut (24,1%).

Citește și
Rezultate finale Bac 2018, sesiunea de toamnă. Notele au fost afișate, promovare de 29,7%
Rezultate finale Bac 2018, sesiunea de toamnă. Notele au fost afișate, promovare de 29,7%

Din totalul celor 39.451 de candidaţi înscrişi, s-au prezentat 29.849 de candidaţi (19.197 din promoţia curentă şi 10.652 din promoţiile anterioare).

”Precizăm că 9.602 candidaţi au absentat, în timp ce 21.981 de candidaţi au fost declaraţi respinşi (13.683 din promoţia 2016-2017 şi alţi 8.298 din promoţiile anterioare). Au fost eliminaţi pentru fraudă sau tentativă de fraudă 110 candidaţi. Aceştia nu se vor putea înscrie la următoarele două sesiuni ale Bacalaureatului”, au anunţat reprezentanţii MEN.

Potrivit acestora, nu s-a înregistrat nicio medie de 10.

Procente de promovare peste 30% s-au înregistrat în judeţele Covasna (35,59%), Vaslui (32,17%), Iaşi (31,75%), Alba (30,24%), Sibiu (30,20%) şi Botoşani (30,15%).

Rata de reuşită în Capitală este de 23,09%. Judeţele în care această rată s-a situat sub 20% sunt Giurgiu (14,99%), Ilfov (16,42%), şi Mehedinţi (19,95%).

Rezultatele Bac 2017 toamnă. 39.500 de absolvenţi de liceu care s-au înscris în sesiunea de toamnă a bacalaureatului și-au aflat notele, afișate pe EDU.RO.

Rezultatele Bac 2017 toamnă. În urma evaluării lucrărilor contestate "nota inițială se poate modifica, după caz, prin creștere sau descreștere, prin nota acordată la contestații." Cu alte cuvinte, nota comisiei de contestații este finală, întrucât nu se mai aplică regula celor 0,5 puncte diferență între nota de la evaluarea inițială și cea de la contestații. Între 2 şi 5 septembrie vor fi rezolvate contestațiile, iar afișarea rezultatelor finale este programată pentru data de 6 septembrie.

Potrivit Ministerului Educaţiei, pentru cea de-a doua sesiune a examenului de bacalaureat s-au înscris 39.435 de absolvenţi de liceu. Dintre aceştia, 24.690 sunt din promoţia curentă, iar 14.745 din seriile anterioare. În funcţie de forma de învăţământ absolvită, cei 39.435 de elevi înscrişi sunt distribuiţi astfel: 37.138 - zi, 1.036 - seral şi 1.261 - frecvenţă redusă.

În prima sesiune a bacalaureatului au fost declaraţi respinşi 34.690 de candidaţi.

Pentru a fi declarat promovat, un absolvent de liceu trebuie să îndeplinească următoarele condiţii, cumulativ: susţinerea tuturor probelor de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale, susţinerea tuturor probele scrise şi nota 5 la fiecare dintre acestea; obţinerea mediei 6 cel puţin, la probele scrise.

Articol recomandat de sport.ro
Detaliul care îi aduce un milion de dolari Juttei Leerdam după aurul olimpic. De ce și-a desfăcut costumul
Detaliul care îi aduce un milion de dolari Juttei Leerdam după aurul olimpic. De ce și-a desfăcut costumul
Citește și...
Rezultate finale Bac 2018, sesiunea de toamnă. Notele au fost afișate, promovare de 29,7%
Rezultate finale Bac 2018, sesiunea de toamnă. Notele au fost afișate, promovare de 29,7%

Rezultate finale BAC 2018, sesiunea de toamnă. Ministerul Educaţiei Naţionale a publicat miercuri notele finale, după contestații, pentru elevii care au susținut examenul de Bacalaureat în a doua sesiune.

EDU.RO REZULTATE BAC 2018 sesiunea de toamnă. Notele au fost afișate. Rată de promovare - 26,9%
EDU.RO REZULTATE BAC 2018 sesiunea de toamnă. Notele au fost afișate. Rată de promovare - 26,9%

EDU.RO REZULTATE BAC 2018 sesiunea de toamnă. Absolvenţii de liceu care au susținut probele la examenul de Bacalaureat 2018 în sesiunea de toamnă își pot afla notele. 

REZULTATE BAC 2018. Cea mai mare medie la sesiunea august-septembrie
REZULTATE BAC 2018. Cea mai mare medie la sesiunea august-septembrie

REZULTATE BAC 2018. Cea mai mare medie la sesiunea august-septembrie a examenului de bacalaureat - 9,8 - a fost obţinută de un candidat din Bucureşti, arată datele publicate pe site-ul bacalaureat.edu.ro.

Recomandări
Kelemen Hunor anunță că norma de hrană ar putea fi tăiată pentru bugetari. Ministrul Apărării: ”Eu NU semnez”
Kelemen Hunor anunță că norma de hrană ar putea fi tăiată pentru bugetari. Ministrul Apărării: ”Eu NU semnez”

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, marți, că norma de hrană pentru bugetari ar putea fi tăiată de Guvernul Bolojan, din care face parte și UDMR.

Capitala și 12 județe, sub cod portocaliu de ninsori și viscol puternic. Stratul de zăpadă poate ajunge până la 50 de cm
Capitala și 12 județe, sub cod portocaliu de ninsori și viscol puternic. Stratul de zăpadă poate ajunge până la 50 de cm

Meteorologii au emis cod portocaliu și galben de ninsori, viscol și polei în jumătate de țară, valabile de marți până miercuri. Stratul de zăpadă va ajunge local până la 50 cm, iar vântul va sufla rafale de până la 90 km/h.

Anchetă la Spitalul Județean din Vaslui, după moartea unui bebeluș de două luni. Părinții acuză medicii de neglijență
Anchetă la Spitalul Județean din Vaslui, după moartea unui bebeluș de două luni. Părinții acuză medicii de neglijență

Anchetă la Spitalul de Urgență din Vaslui, după moartea unui bebeluș de 2 luni.Părinții acuză de neglijență personalul medical din secția Pediatrie și spun că fetița lor putea fi salvată dacă ar fi fost transferată mai repede la Iași.