Rușii le transmit oficial românilor să-și ia adio de la tezaurul de stat: ”Rusia nu datorează nimic nimănui”

62325580
Profimedia

Dialogul dintre Rusia și România privind rezoluția Parlamentului European (PE) care cere Federației Ruse să restituie aurul României este ”imposibil, din cauza politizării subiectului, și trebuie închis” - susțin rușii.

Această opinie a fost exprimată de reprezentantul special al președintelui Rusiei pentru cooperare culturală internațională, Mihail Șvidkoi, într-un interviu acordat agenției rusești TASS în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg (SPIEF).

"Nu vom purta un dialog în condițiile actuale cu niciunul dintre statele străine neprietenoase. Cândva a fost creată o comisie guvernamentală privind aurul românesc, care nu a ajuns la niciun rezultat. Mie mi se pare, în general, că acest subiect trebuie închis de principiu. Dintr-o serie de motive. În primul rând, din cauza contextului actual, România are aceeași poziție solidară cu europenii față de Rusia, deci nu poate exista niciun fel de dialog pe acest subiect. Adică, dialogul trebuie să existe, trebuie menținut pe anumite chestiuni vitale, dar acest subiect este destul de politizat, din punctul meu de vedere", a declarat Șvidkoi.

El mai susține că, "indiferent ce scriu diplomații români" și "indiferent de documentele pe care le transmit pe canale diplomatice", Rusia nu va purta acest dialog.

"Rusia nu datorează nimic nimănui", a subliniat el.

În martie 2024, în timpul sesiunii plenare a Parlamentului European de la Strasbourg, a avut loc un vot în urma căruia deputații PE au adoptat o rezoluție de susținere a cererii României de returnare a aurului și arhivelor istorice românești exportate în Rusia în 1916-1917, cunoscut și sub denumirea de Tezaurul României.

Într-un interviu acordat Știrile Pro TV, fostul președinte al României, Traian Băsescu, a declarat că valoarea acestui tezaur, care acum se află în mâinile rușilor, este mult mai mare decât se cunoaște în mod public.

Băsescu a spus că tonele de monede de aur sunt mult mai valoroase decât lingourile de aur, deoarece acestea sunt vechi de sute de ani și - deci - mult mai valoroase, ”o valoare greu de cuantificat în momentul de față.”

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Vanessa Trump, ultimatum pentru Tiger Woods! Fosta noră a președintelui SUA l-a avertizat pe legendarul jucător de golf
GALERIE FOTO Vanessa Trump, ultimatum pentru Tiger Woods! Fosta noră a președintelui SUA l-a avertizat pe legendarul jucător de golf
Citește și...
O europarlamentară franco-palestiniană, reținută pentru „apologie a terorismului”. Ancheta vizează un mesaj controversat

Eurodeputata franco-palestiniană Rima Hassan a fost plasată joi în arest preventiv pentru „apologie a terorismului”, au declarat surse din anturajul său, confirmând o informaţie publicată iniţial de Le Parisien, scrie AFP.

Butelii de gaz ascunse într-un cimitir din India. Erau vândute de trei ori mai scump decât pe piață

Poliția indiană a confiscat săptămâna aceasta 414 butelii de gaz ascunse într-un cimitir din orașul Hyderabad și a arestat persoanele implicate în încercarea de a le vinde pe piața neagră, pe fondul penuriei cauzate de războiul cu Iranul.

Toaleta spațială de pe Artemis s-a defectat imediat după lansare. Astronauții au luat „măsuri de urgență”

La doar câteva ore după ce misiunea Artemis II a lansat cu succes zborul său istoric de apropiere de Lună în spațiul îndepărtat, echipajul format din patru persoane s-a confruntat cu o problemă la toaleta de ultimă generație a navei spațiale Orion.

Recomandări
VIDEO. Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice de aur au fost recuperate și prezentate de poliția din Țările de Jos

Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate publicului de autorităţile din Țările de Jos într-o conferință de presă specială, sub măsuri stricte de securitate, în sală fiind prezente forțe speciale de pază. 

Moment istoric. Parlamentul de la Chișinău a votat pentru ieșirea definitivă a Republicii Moldova din CSI

Parlamentul a aprobat denunțarea Acordului de constituire a Comunității Statelor Independente (CSI), precum și a Protocolului și Statutului organizației, ceea ce marchează retragerea definitivă a Republicii Moldova din organele statutare ale CSI.

Guvernul a redus acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Benzinăriile își pot schimba prețul o dată pe zi

Grupul de lucru constituit la nivelul Executivului pentru gestionarea crizei carburanților, condus de premierul Ilie Bolojan, a stabilit joi, 2 aprilie 2026, noi măsuri de limitare a crizei carburanților.