Constănțean condamnat pentru că a încercat să salveze viața unei femei

62169822
Shutterstock

Un constănțean a fost condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului după ce a produs un accident fără victime în timp ce se grăbea să ducă la spital o femeie pe care o găsise zăcând inconștientă.

Ciudatul incident a avut loc vara trecută, într-o zonă izolată. Bărbatul din Năvodari a recunoscut că a băut doi litri de vin în timp ce se afla pe digul de sud al orașului, când a auzit în jurul orei 00.30 mai mulți câini lătrând, iar apoi a văzut prăbușită la pământ o femeie, în stare de inconștiență, scrie Replica de Constanța.

Fără să se gândească la consecințe, bărbatul a urcat-o pe femeie în mașină și s-a îndreptat spre cel mai apropiat spital.

Pe drum, a încercat să evite un pieton și a intrat cu mașina într-un gard viu, iar la scurt timp la fața locului a ajuns și poliția.

De ce nu a sunat la 112

 

Întrebat fiind de ce nu a sunat la 112 pentru ca femeia să fie preluată de o ambulanță, bărbatul a spus că locul în care se afla nu are adresă înregistrată și nu știa astfel să explice salvatorilor cum să ajungă acolo, motiv pentru care a decis să o ducă el la spital.

Oamenii legii i-au găsit năvodăreanului o îmbibație alcoolică de 1,80 g/l alcool pur în sânge, i-au întocmit dosar penal, iar pe 10 decembrie 2020 a și fost condamnat.

Instanța a ținut cont de faptul că bărbatul și-a recunoscut fapta și a fost de acord să presteze muncă în folosul comunității timp e 120 de zile, astfel încât pedeapsa de 1 an și 6 luni de închisoare a fost comutată într-un termen de supraveghere de 3 ani.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Floriile și Paștele, sărbătorite diferit. Ce schimbări importante sunt în acest an. „Vedem clar efectele”

Floriile vin anul acesta cu schimbări: salcia nu a înflorit peste tot din cauza vremii, așa că în unele biserici va fi înlocuită cu finic adus din străinătate. Inclusiv obiceiurile credincioșilor se mai schimbă.

Piețe antice mayașe, scoase la lumină de arheologi. Locul neobișnuit unde cercetătorii le-au descoperit

Un cercetător care investighează Câmpiile Mayașe a descoperit recent zeci de „construcții în formă de cercuri concentrice” răspândite în comunități istorice datând din perioada Clasică (250–900 d.Hr.).

The New York Times a concediat un jurnalist după ce a scris o recenzie la o carte cu inteligența artificială

Ziarul „The New York Times” a întrerupt colaborarea cu un jurnalist independent după ce a descoperit că acesta a folosit inteligența artificială pentru a-l ajuta să scrie o recenzie de carte.

Recomandări
Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.