(P) Vezi cati bani a facut Google in 2019

62109406

Google, Facebook si Amazon sunt principalii jucatori pe piata de publicitate online.

Si in acest an, regele ramane Google ( 134,8 miliarde doari) care a raportat venituri aproape duble fata de urmatorul competitor Facebook ( 69,7 miliarde dolari) si de aproape 10 ori mai mari fata de Amazon (14,1 miliarde dolari), potrivit Edcora.ro.

Google advertorial

Este prima oara cand sunt afisate veniturile din platforma video. YouTube are cresterea cea mai mare dar in continuare ofera ponderea cea mai mica din veniturile companiei. Doar 11 procente din venitul total obtinut din publicitate pe anul 2019.

Veniturile Google pe Trimestrul 4

Google advertorial

27,2 Miliarde de dolari este suma obtinuta din cautari si alte tipuri de reclame pe motorul de cautare in T4, cu 17% mai mare fata de anul trecut.

4.7 Miliarde de dolari a generat platforma Youtube din publicitate in trimestrul 4, o crestere de 31% fata de perioada precedenta.

6 Miliarde de dolari, in crestere cu 8%, au adus colaborarile cu site-urile din reteaua de publicitate.( Site-uri care apartin Google sau site-uri care au oferit spatiu pentru reclame)

Pe langa veniturile din publicitate, YouTube a generat 3 miliarde de dolari in 2019 cu ajutorul celor peste 20 de milioane de abonati la serviciile music, premium si YouTube TV.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon

Acest articol este un material publicitar al cărui conținut a fost realizat în mod independent de o terță parte, fără răspunderea editorială şi sub supravegherea PRO TV S.R.L.

Citește și...
(P) Kaufland România și Cătălin Botezatu aduc vara mai aproape prin colecția Smart Fashion Summer

Kaufland România și designerul Cătălin Botezatu au lansat Smart Fashion Summer, o colecție modernă, inspirată de stilul de vacanță.

(P) Federația Română de Șah semnează contractul pentru implementarea soluțiilor digitale din cadrul proiectului C.E.S.S.

Federația Română de Șah marchează cel mai importante punct de referință de până acum din implementarea proiectului Competențe și Educație Superioară prin Șah – C.E.S.S.

(P) Sute de medici au pedalat pentru pacienții cu afecțiuni autoimune

Solidaritatea a prins viteză la cea de-a 25-a ediție a Congresului Național de Dermatologie, desfășurat recent la Poiana Brașov.

Recomandări
Polițe RCA false pe străzile din România. O brokeriță recunoaște: „Luam ce mai aveam de plată, aveam bănci”. Reacția ASF

Un autoturism din patru circulă fără asigurarea obligatorie numită RCA. Dar situația din trafic este și mai gravă: unele mașini au polițe false de asigurare.

Sorin Grindeanu: Nu ştiu dacă până la 1 septembrie vom avea un Guvern

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat luni că îi este greu să spună dacă până la începutul sesiunii parlamentare, la 1 septembrie, se va instala un nou Guvern.

Rusia pierde capacități uriașe de rafinare după atacurile cu drone ale Ucrainei. Benzina devine tot mai scumpă

Dronele ucrainene au scos din funcțiune aproape jumătate din capacitatea de rafinare a petrolului a Rusiei. Țintesc rafinării, petroliere, depozite și logistica aprovizionării cu carburant, atât pentru populația civilă, cât și pentru armată.