FRF, după ce ultrașii au afişat mesajul "Kosovo e Serbia": Acte de huliganism

kosovo

Federaţia Română de Fotbal condamnă comportamentul iresponsabil al suporterilor de la peluza Sud a Arenei Naţionale care au afişat un banner cu tentă politică la meciul naţionalei României cu Kosovo, scrie Agerpres.

„Federaţia Română de Fotbal dezavuează cu fermitate comportamentul iresponsabil al grupului de spectatori de la peluza Sud care a dus la întreruperea meciului de aseară, dintre România şi Kosovo, de pe Arena Naţională. Reiterăm în primul rând principiul după care este guvernat fotbalul în România, şi anume neamestecul politicului în actul sportiv. Revizionismul nu este acceptat în fotbal, iar FRF condamnă cu fermitate mesajele provocatoare de natură politică, ideologică, religioasă sau insultătoare, acestea fiind categoric interzise pe stadioane", se precizează în comunicatul citat.

FRF susţine că „actele de huliganism" ale grupului de suporteri de la peluza Sud au fost „dezavuate" de restul spectatorilor de pe Arena Naţională.

„Toate acestea s-au înregistrat în tribunele Arenei Naţionale de un grup restrâns de aşa-zişi suporteri, afectând desfăşurarea normală a meciului şi, implicit, starea de spirit a 'tricolorilor'. Actele de huliganism au fost dezavuate de restul spectatorilor din stadion, care au fost privaţi de un spectacol fotbalistic pe care şi l-au dorit şi pentru care au plătit bilet. FRF regretă experienţa nefastă pe care a trăit-o majoritatea spectatorilor şi le mulţumeşte totodată pentru fantastica susţinere pe care au oferit-o 'tricolorilor' în partea a doua a meciului, conducându-i spre o dramatică victorie", se mai arată în comunicatul federaţiei.

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Kosovo, cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Partida a fost întreruptă de arbitru în minutul 18 pentru mesaje cu tentă politică, un grup de suporteri români de la peluza Sud afişând bannerul „Basarabia e Romania, Kosovo e Serbia''. UEFA a anunţat pe site-ul său că meciul a fost „suspendat din cauza comportamentului discriminatoriu al suporterilor'', iar arbitrul a reluat jocul după o pauză de aproximativ 50 de minute.

În celelalte meciuri din grupă, Elveţia a dispus cu 3-0 de Andorra, iar Israelul a învins Belarus cu 1-0.

România este neînvinsă în această campanie, cu trei victorii şi trei egaluri, având 12 puncte, după Elveţia, 14 puncte, dar înaintea celorlalte echipe, Israel, 11 puncte, Belarus, 4 puncte, Kosovo, 4 puncte, Andorra, 2 puncte.

Luna viitoare, România va juca în deplasare cu Belarus (12 octombrie) şi acasă cu Andorra (15 octombrie).

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Meciul România - Kosovo, din grupa I de calificare la Euro-2024, de pe Arena Naţională, care a fost întrerupt în minutul 18 din cauza torţelor aprinse de fani şi a scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute.

Macedonia de Nord este o țară mică, fără ieșire la mare, situată în centrul Peninsulei Balcanice, în sud-estul Europei. Se învecinează cu Albania, Bulgaria, Grecia, Kosovo și Serbia.

România - Kosovo 2-0, în preliminariile EURO 2024. Două goluri înscrise pe finalul unui meci dramatic, întrerupt 50 de minute

România a învins Kosovo cu 2-0 pe Arena Națională, într-un meci nebun din Grupa I a preliminariilor EURO 2024. Partida a fost suspendată în minutul 21 din cauza unui banner anti-Kosovo afișat de ultrașii români, iar golurile au fost înscrise spre final.

Momentul în care mai mulți deputați din Kosovo se iau la bătaie în Parlament, după ce premierul a fost stropit cu apă

Parlamentul din Kosovo a devenit joi scena unor violenţe între deputaţi, care s-au încăierat după ce unul dintre ei a aruncat cu apă în premier.

Avionul cu care echipa națională a României trebuia să ajungă în Elveția s-a defectat

Avionul cu care echipa naţională de fotbal a României ar fi trebuit să facă, duminică, deplasarea din Kosovo spre Elveţia s-a defectat.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.